Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ

Το κακό πρόσωπο (αναπληρωματικών), αλλά και το καλό (βασικών), παρουσίασε ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη αναμέτρηση προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν κόντρα στη Γκρόνινγκεν, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-2 στο «Sportterrein schapendrift».

Τη λύση της… δραμαμίνης ίσως θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται ο Λάζλο Μπόλονι προκειμένου να αντιμετωπίσει την αμυντική δυσλειτουργία του ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι», μετά την αμυντική φο(υ)ρτούνα του πρώτου φιλικού το περασμένο Σαββάτο, συνέχισαν στην ίδια… τρικυμία, παρουσιάζοντας για δεύτερο διαδοχικό φιλικό αρκετά κενά στα μετόπισθεν.

Ο Ρουμάνος τεχνικός από την πλευρά του έβαλε και αυτός το χεράκι του αφού χρησιμοποίησε για μία ακόμα φορά πειραματική ενδεκάδα δοκιμάζοντας πρόσωπα και σχήματα, κάτι που ωστόσο επιβάλλεται στους συγκεκριμένους αγώνες.

Οι ποδοσφαιριστές της Γκρόνινγκεν από την πλευρά τους, τι και αν προέρχονται από τη χώρα της τουλίπας έδειξαν πως ξέρουν από κολύμπι και πριν καν προλάβουν μάλιστα να βρεχτούν έπαιρναν κεφάλι στο σκορ.

Στο 5’ ο Βακούνα θα τσιμπήσει την μπάλα προ του Κρέσιτς ο οποίος θα πληρώσει την καθυστερημένη του έξοδο, ανατρέποντας τον επιθετικό των Ολλανδών. Ο διαιτητής θα υποδείξει την εσχάτη των ποινών με τον Μάταβτζ να μην έχει πρόβλημα να ανοίξει το σκορ από τα έντεκα βήματα. Και αφού ο Μωυσιάδης μαζί με την ισορροπία του μπροστά από τον Φαν Λου θα χάσει την ευκαιρία να απαντήσει άμεσα (8’), να πάρει εκδίκηση για τη χαμένη αυτή ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα (σούταρε αδύναμα πάνω στο Λου από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή), ο Κρέσιτς θα είναι και πάλι ο αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του.
Ο Κροάτης  με την ασθενή του απόκρουση στο συρτό σου του Άντερσον, θα δώσει την ευκαιρία στον Μάταβτζ να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και τη ομάδας του.{textlink}

Και επειδή ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται, ο Βακούνα αφού προσποιηθεί πως οΤσιρίλο δεν υπάρχει, στο 34’, με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κρέσιτς ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Παρόλα αυτά, ο Κροάτης γκολκίπερ πριν βγει αλλαγή, στο 45' θα ελαφρύνει το κατηγορητήριο του, διώχνοντας με τα νύχια σουτ του Άντερσον στην δεξιά του γωνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 60’, ο Μπόλονι, όπως και κόντρα στην Φορτούνα, ξήλωσε όλη την ενδεκάδα παρατάσσοντας τους βασικούς οι οποίοι ανέτρεψαν πλήρως την εικόνα του αγώνα. Μακιγιάροντας την αδυναμία του ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες επέβαλαν το ρυθμό τους φθάνοντας τελικά στο τελικό 3-2.

Στο 63’ ο Αθανασιάδης τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο την ωραία ξεδιπλωμένη αντεπίθεση του «Δικέφαλου» , για να «γράψει» το τελικό 3-2 ο Φωτάκης με ωραίο φαλτσαριστό σουτ μέσα στην περιοχή, δύο λεπτά πριν εκπνεύσει η αναμέτρηση.