Ιδανικά η Ιαπωνία

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η εθνική ομάδα της Ιαπωνίας επικρατώντας με 2-1 της Νέας Ζηλανδίας.

Η Ναγκασάτο άνοιξε το σκορ υπέρ της Ιαπωνίας μόλις έξι λεπτά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενώ οι Νεοζηλανδέζες απάντησαν στο 12’ με τη Χερν φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη η Ιαπωνία πίεσε αρκετά την αντίπαλη ομάδα και στο 68’ η Μιγιάμα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Μπίντον χαρίζοντας την πρώτη νίκη για την ομάδα της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτριες της Ιαπωνίας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας ένα πανό με το οποίο θέλησαν να ευχαριστήσουν όλον τον κόσμο για τη στήριξη που έδειξαν στη χώρα τους έπειτα από το καταστροφικό τσουνάμι.

«Ευχαριστούμε τους φίλους μας από όλο τον κόσμο για τη στήριξή τους» έγραψαν οι Γιαπωνέζες στέλνοντας το δικό τους μήνυμα σε ολόκληρη την υφήλιο.

Ιαπωνία: Καϊχόρι, Κίνγκα, Ιουασιμίτζου, Κουμαγκάι, Σακαγκούτσι, Άντο (90+2 Τανάκα), Μιγιάμα, Σάβα, Όνο (55’ Ιουαμπούσι), Σαμεσίμα, Ναγκασάτο (76’ Μαρουγιάμα)

Νέα Ζηλανδία: Μπίντον, Πέρσιβαλ (76’ Λόνγκο), Γκριν, Χόιλ, Έρσεγκ, Σμιθ, Ρίλεϊ, Χερν, Γκρεγκόριους (62’ Γουίλκινσον), Χάσετ, Μπόουεν (46’ Μούργουντ)