Σούπερ ανατροπή και κούπα!

Το Μεξικό κατέκτησε για 6η φορά το Gold Cup  (και 2η συνεχόμενη) επικρατώντας στον μεγάλο τελικό των ΗΠΑ με 4-2, μπροστά 94 χιλιάδες θεατές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά για τις Ηνωμένες Πολιτείες, αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Μάικλ Μπράντλεϊ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αμερικανούς ενώ στο 23’ ο Λάντον Ντόνοβαν διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Κάπου εκεί όμως το Μεξικό πήρε την κατάσταση στα… πόδια του! Αρχικά οι «τρικολόρ» μείωσαν με τον Μπαρέρα στο 29ο λεπτό ενώ ο Αντές Γκουρντάδο έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 36’, με τους Μεξικανούς να έχουν το momentum της αναμέτρησης.

Στο 50’ οι Μεξικανοί πέτυχαν την ολική ανατροπή και πάλι με τον Έντσον Μπαρέρα ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζοβάνι Ντος Σάντος στο 76ο λεπτό, στέλνοντας τους οπαδούς των «τρικολόρ» στον «έβδομο ουρανό».

Να σημειωθεί πως και το 2009 οι δυο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στον τελικό με τους Μεξικανούς να επικρατούν με το εντυπωσιακό 5-0 ενώ πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο Χαβιέ Ερνάντες του Μεξικού με 7 γκολ.

ΗΠΑ: Χάουαρντ, Μποκανέγκρα, Τσερούντολο (11’ Μπέρνεσταϊν), Λίχαϊ, Γκούντσον, Μπράντλεϊ, Ντέμπσεϊ, Τζόουνς, Μπεντόγια (63’ Αγκουντέλο), Ντόνοβαμ, Αντού (86’ Κλιεστάν)

Μεξικό: Ταλαβέρα, Σαλσίδο (28’ Τόρες), Μάρκεζ (43’ Ρεϊνόσο), Μορένο, Τοράδο, Μπαρέρα (75’ Ζάβαλα), Κάστρο, Γκουρντάδο, Χουάρεζ, Ντος Σάντος, Ερνάντεζ

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»