Η κούπα στη Μαγούλα

Με καλύτερη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Μαγούλας επικράτησε 2-0 του Αγρότη Λιανοκλαδίου στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Με γκολ των Σερέπα και Καραμάνου ο Αστέρας Μαγούλας επιβλήθηκε του Αγρότη Λιανοκλαδίου με 2-0 κατακτώντας το Κύπελλο Ερασιτεχνών. Καλύτερη η ομάδα του Λιανοκλαδίου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Αστέρας βελτίωσε την απόδοσή του στην επανάληψη και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Αγρότης Λιανοκλαδίου έδειξε να «πατάει» καλύτερα στο γήπεδο και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα μόλις στο 8’ ο Μπουγιώτας μετά από σέντρα του Βεστάκη έκανε το πλασέ για να μπλοκάρει ο Ζούκας.

Η υπεροχή του Αγρότη διατηρήθηκε και στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Λιανοκλαδίου να «απειλεί» ξανά στο 22’ με τον Βεστάκη να στέλνει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Η πίεση προς την ομάδα της Μαγούλας έφερε ακόμη μια καλή ευκαιρία για τον Αγρότη με τον Καλύβα στο 31’ να κάνει το σουτ από πλάγια δεξιά και τον Λάμπρου να διώχνει σε κόρνερ μετά από απόκρουση του Ζούκα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Αστέρας ισορρόπησε κάπως το ματς και είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 45’ με τον Έβερετ να στέλνει τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καραμάνου.

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό του αγώνα ήταν διαφορετικό καθώς ο Αστέρας Μαγούλας πήρε τα ηνία. Μάλιστα από το 60’ και μετά άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα του Αγρότη και κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 70’ ο Σερέπας μετά από μπαλιά του Μαρή έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά και νίκησε τον Αλεξανδρή ανοίγοντας το σκορ.

Οι παίκτες του Αστέρα κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους λίγα λεπτά αργότερα όταν στο 75’ ο Καραμάνος βρέθηκε απέναντι στον Αλεξανδρή και μετά από έξοδο του δεύτερου, με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το μηδέν, με τον Αγρότη να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να ανατρέψει την κατάσταση. Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Μαγούλας να πανηγυρίζει την κατάκτηση του τροπαίου.

Παρακολουθείστε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος