Το δώρο για τα γενέθλιά του

Το καλύτερο δώρο έκανε ο Ράφαελ Ναδάλ στον εαυτό του για τα 25α γενέθλιά του, αφού επικράτησε του Άντι Μάρεϊ με 3-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Roland Garros.

Το γιόρτασε με τους… φίλους του ο Ράφαελ Ναδάλ, όσους δηλαδή βρέθηκαν στο Παρίσι για να τον παρακολουθήσουν στον ημιτελικό του Roland Garros με αντίπαλο τον Άντι Μάρεϊ.

Ο Ισπανός τενίστας επικράτησε του Άγγλου με 3-0 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης , όπου θα διεκδικήσει τον έκτο τίτλο στην καριέρα του στο φημισμένο γκραν σλαμ. Αύτο ήταν ένα δώρο που έκανε στον εαυτό του, αφού κλείνει τα 25α του γενέθλια.

Αν ο «Ράφα» καταφέρει να πάρει το τρόπαιο τότε θα να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Μπιόρν Μποργκ με έξι τίτλους στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Από την άλλη ο Άντι Μάρεϊ, που γνώρισε την ήττα μετά από έναν αγώνα, ο οποίος διήρκησε 3 ώρες και 17 λεπτά, δεν μπόρεσε να γίνει ο πρώτος Άγγλος που θα προκρινόταν στον τελικό του γαλλικού Όπεν για πρώτη φορά μετά το 1937, οπότε είχε συμμετάσχει ο Μπάνι Όστιν.
Τα σετ: 6-4, 7-5, 6-4.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)