«Σουλτάνος» ο Φέτελ

Την τρίτη του νίκη, στα τέσσερα πρώτα Grand Prix της φετινής σεζόν, κατέκτησε στην Κωνσταντινούπολη ο Σεμπάστιαν Φέτελ αυξάνοντας την διαφορά του από τους διώκτες του στην βαθμολογία των πιλότων της Formula 1.

Ο Σεμπάσταν Φέτελ (Red Bull – Renault) συνέχισε την κυριαρχία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της F1, με την 3η νίκη του στο γκραν πρι της Τουρκίας σε τέσσερις αγώνες.

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Μάρκ Βέμπερ μετά από μία σκληρή «μάχη» με τον 3ο της κατάταξης Φερνάντο Αλόνσο (Ferrari) ο οποίος γέλασε για πρώτη φορά για το 2011.

Οι McLaren – Mercedes και ο Νίκο Ρόζμπεργκ (Mercedes GP) έκλεισαν την εξάδα δίνοντας εξαιρετικό θέαμα με τον Λιόυις Χάμιλτον να είναι 4ος εμπρός από τους Νίκο Ροζμπεργκ (5ος) και Τζένσον Μπάτον (6ος).

Στην εκκίνηση ο Φέτελ έφυγε καλύτερα από όλους με τον Βέμπερ να ταλαιπωρείτε από σπινάρισμα στο βρώμικο κομμάτι της πίστας. Την ατυχία του Αυστραλού εκμεταλλεύτηκε ο Ρόζμπεργκ ενώ και Χάμιλτον προσπάθησε να περάσει. Όμως ο οδηγός της McLaren ανοίχτηκε στη στροφή 3 και έχασε θέσεις πέφτοντας πίσω από τους Αλόνσο και Μπάτον.

Ο Βέμπερ χρειάστηκε 5 γύρους για να περάσει τον Ρόζμπεργκ. Δύο γύρους μετά τον Γερμανό πέρασε και ο Αλόνσο, ο οποίος βρέθηκε σε απόσταση… βολής με τον Βέμπερ και τον πέρασε. Η κατάταξη άλλαξε στα τελευταία πιτ στοπ όπου η στρατηγική της Red Bull απέδωσε. Ο Βέμπερ είχε καλύτερα λάστιχα από τον Αλόνσο     και 7 γύρους πριν το τέλος τον πέρασε χρησιμοποιώντας το DRS. Έτσι φτάσαμε στο πρώτο 1 – 2  για τη Red Bull Renault και το 1ο πόντιουμ της Ferrari για το 2011.

Ο Φέτελ «έπαιξε» με στρατηγική 3  pit stop όταν οι άλλοι οδηγοί έκαναν 4 στάσεις. Η μεγαλύτερη πάντως «μάχη» έγινε ανάμεσα στις McLaren – Mercedes τις Mercedes GP,τον Φελίπε Μάσα και τις Lotus Renault. Εκπληκτικό αγώνα έκανε ο Σεμπάστιαν Μπουέμι (Toro Rosso Ferrari), που ξεκίνησε 16ος για να τερματίσει 7ος με 3 pit stop.Ίδιο σχέδιο ακολούθησε και ο Καμούι Κομπαγίασι (Sauber) και από την 23η θέση τερμάτισε 10ος.