O Πεντρόζα σταματά τον Λορένθο

Μετά από δυνατή μονομαχία ο Ντάνι Πεντρόζα (Repsol Honda) κέρδισε τον Χόρχε Λορένθο (Yamaha Factory Racing) και το γκραν πρι Πορτογαλίας στην πίστα του Εστορίλ. Τρίτος ήταν ο Κέισι Στόνερ (Repsol Honda).

Όχι μόνο αποθεραπεύτηκε αλλά και βρήκε τη χαμένη του ταχύτητα. Ο λόγος για τον Ντάνι Πέντρόζα, ο οποίος πήρε τη νίκη στο Εστορίλ ένα μήνα μετά τη διορθωτική επέμβαση στην κλείδα του. Ο αναβάτης της Honda πάλεψε με τον παγκόσμιο πρωταθλητή Χόρχε Λορένθο ως τους τελευταίος 3 γύρους, του3ου αγώνα της χρονιάς. Τότε βρήκε το «διάδρομο» πέρασε πρώτος έγραψε τους ταχύτερους γύρους και άφησε τον Πεντρόζα 2ο .

Στη μοναχική 3η θέση τερμάτισε ο Κέισι Στόνερ. Ο Αυστραλός δεν κατάφερε και φέτος να κερδίσει στην Πορτογαλία.

Τα βλέμματα όλων ήταν πάνω στους Βαλεντίνο Ρόσι (Marlboro Ducati Team) και Αντρέα Ντοβισιόζο (Repsol Honda). Η «μάχη» τους κράτησε ως τον τελευταίο γύρο με τελικό νικητή τον αναβάτη της Honda που τερμάτισε 4ος με διαφορά μόλις 0,025’’. Η 5η θέση ήταν για τον 9 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή η… χειρότερη εμφάνισή του στο Εστορίλ..

Η κούρσα ήταν καλή (παρά τους πόνους) για τον Αλβάρο Μπαουτίστα (Rizla Suzuki), ο οποίος κέρδισε τους πρώτους του βαθμούς 6 εβδομάδες μετά το ατύχημα και το σπασμένο πόδι που είχε στο Κατάρ.

Άτυχος ήταν ο πρωταγωνιστής των δοκιμαστικών Μάρκο Σιμονσέλι (San Carlo Honda Gresini Team). Ξεκίνησε από την πρώτη σειρά της εκκίνησης για να πέσει στον πρώτο γύρο και να εγκαταλείψει.