Πρωτάθλημα Ταχύτητας

Οι Σπύρος Βοργιάς (Peugeot 106 κατηγορία Sport), «Dobermann» (BMW M3 E30 κατηγορία Open) και Χαράλαμπος Ασημακόπουλος (Ford Sierra Cosworth κατηγορία Cup) είναι οι πρωταγωνιστές για τον αυριανό 2ο αγώνα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος ταχύτητας.

Με πολύ καλό καιρό έγιναν οι κατατακτήριες δοκιμές για τον 2ο αγώνα της χρονιάς, που διοργανώνει η Start Line στο στρατιωτικό αεροδρόμιο / πίστα της Τρίπολης.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τις επιδόσεις των αγωνιζόμενων στην κατηγορία Sport o Σπύρος Βοργιάς (Peugeot 106) ξεκινά από την 1η θέση της εκκίνησης. Ήταν περίπου ένα δευτερόλεπτο ταχύτερος από τον Δημήτρη Λούκο (Citroen AX) που «έγραψε» το 2ο χρόνο, ενώ τρίτος ήταν ο Σταμάτης Κατσίμης (Honda Civic).

Στην Open η pole position κρίθηκε στα εκατοστά του δευτερολέπτου με τον «Dobermann» (BMW M3 E30) να την κερδίζει εμπρός από τον Σπύρο Παπαδόπουλο (Opel Kadett GTE). Τρίτος ήταν ο Αντώνης Αθυμαρίτης (Lancia Delta Integrale). Άτυχος ήταν ο Νίκος Πλέσσας με τον κινητήρα του Ford Sierra Cosworth να σπάει στην ευθεία και να είναι αμφίβολη η συμμετοχή του αύριο.

Στην κατηγορία του Cup της Λέσχης της Τρίπολης και της Λέσχης της Καλαμάτας ο καλύτερος χρόνος ήταν του Χαράλαμπου Ασημακόπουλου (Ford Sierra Cosworth) με δεύτερο τον Σπύρο Βοργιά (Peugeot 106) και τρίτο τον Τρύφωνα Χασάπη (Citroen AX Maxi).

Στο πλαίσιο της διεξαγωγής των κατατακτήριων περιόδων τα μέλη της Λέσχης της Μεγαλόπολης πραγματοποίησαν δοκιμές και αγώνα time trial, με τρεις χρονομετρημένους γύρους. Ταχύτερος εκεί ήταν ο Κώστας Ηντούνας με Audi S3 και τον ακολούθησαν οι Γιώργος Πανάγος με Toyota Starlet και ο Τάκης Βρόντος με Honda Civic Type-R.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ