Ο... πιστολέρο (ph+vd)

Μπορεί ο Πανιώνιος να δίνει «μάχη» για να παραμείνει στην Super League, ωστόσο το πρόσωπο της χρονιάς για τους Νεοσμυρνιώτες ήταν ο Κώστας Μήτρογλου!

Ο νεαρός άσος, ο οποίος ανήκει στον Ολυμπιακό, πέτυχε την φετινή περίοδο 9 γκολ, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως τα 8 τα πέτυχε στον δεύτερο γύρο, όπου αγωνίστηκε με τον Πανιώνιο ως δανεικός από τους Πειραιώτες.

Το παρθενικό του γκολ ο διεθνής επιθετικός το πέτυχε στην πρεμιέρα της Super League απέναντι στον Ηρακλή στο «Καυταντζόγλειο» με ένα πανέμορφο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, με το τέρμα αυτό να είναι το μοναδικό που πέτυχε στην 6μηνη παρουσία του στον Ολυμπιακό.

Ο νεαρός επιθετικός ξαναβρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου με δυο τέρματα χάρισε το «διπλό» στην ομάδα της Νέας Σμύρνης για την 18η αγωνιστική, ενώ επόμενο… «θύμα» του ήταν ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική, όπου «άνοιξε» το σκορ για τον Πανιώνιο στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1.

Ο «πιστολέρο» σίγησε για τρεις αγωνιστικές, όπου εμφανίστηκε ξανά στο ΟΑΚΑ για την 22η αγωνιστική, χαρίζοντας στον Πανιώνιο την ισοπαλία στο 90ο λεπτό, ενώ την επόμενη αγωνιστική κατάφερε να δώσει την νίκη στους Νεοσμυρνιώτες στην έδρα του Ατρόμητου (2-1).

Το σερί για τον Κώστα Μήτρογλου συνεχίστηκε και στην 26η αγωνιστική, όπου πέτυχε ένα γκολ στην ισοπαλία με 3-3 απέναντι στην Λάρισα στην Νέα Σμύρνη με τον ομογενή στράικερ να συνεχίζει να «πυροβολεί», πετυχαίνοντας ακόμα ένα τέρμα στην έδρα του Ηρακλή, όπου είχε πετύχει το μοναδικό του «ερυθρόλευκο» γκολ.

Το 9ο τέρμα του ο Κώστας Μήτρογλου το πέτυχε στην έδρα της Κέρκυρας στο 30’ μετά από ασίστ του Φανούρη Γουνδουλάκη επισφραγίζοντας τον εκπληκτικό δεύτερο γύρο του, όπου πέτυχε 8 τέρματα σε 11 αναμετρήσεις!

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)