35ο Ράλι Γκραν Κανάρια

Ο Γιούχο Χάνινεν (Skoda Motorsport)πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 35ο Ράλι Γκραν Κανάρια 2ο αγώνα για το πρωτάθλημα Intercontinental Rally Challenge. Ο Φινλανδός τερμάτισε πρώτος με μικρή διαφορά από τους Γιαν Κοπέτσκι(Skoda Motorsport),  Τιερί Νεβίλ (Peugeot Team Belux) 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Τα Κανάρια Νησιά ήταν το τερέν για τον 2ο αγώνα, το οποίο ήταν ένα 24ωρό sprint με 12 ειδικές διαδρομές (190,59 χλμ) στους ορεινούς δρόμους των νησιών.

Χαρακτηριστικό του συναγωνισμού ήταν πως η διαφορά ανάμεσα στους τρεις πρώτους δεν ξεπέρασε τα 6’’. Ο περυσινός νικητής Γιάν Κοπέτσκι και ο Τιερί Νεβίλ ξέφυγαν από την αρχή στην κατάταξη με διαφορά 5,7’’από τους άλλους οδηγούς ενώ οι Χάνινεν και Λόιξ ήταν πίσω 10’’. Ο Νέβιλ κράτησε το ρυθμό του, ήταν όμως ο Κοπέτσκι αυτός που πίεσε ως το τέλος και κατάφερε στην τελευταία ειδική διαδρομή να κερδίσει με διαφορά 1,5’’το συναθλητή του Κοπέτσκι .

Ο νικητής του Μόντε Κάρλο Μπράϊαν Μπουφιέ (Peugeot BBR) δεν κατάφερε τίποτε παραπάνω από την 7η θέση. Στο video που ακολουθεί δείτε την ένταση αλλά και τις πολύ όμορφες εικόνες από τα Κανάρια.Επόμενος αγώνας ο γύρος της Κορσικής στις 12/14 Μαΐου.

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR