Νίκη του Οζιέρ στο νήμα

Ο πρώτος διπλός νικητής της χρονιάς έγινε ο Σεμπαστιάν Οζίερ (Red Bull Total Citroen DS3) στο ράλι Ιορδανίας. Ο Γάλλος κέρδισε κυριολεκτικά πάνω στο νήμα τον Γιάρι Μάτι Λάτβαλα (Abu Dhabi Ford Fiesta) με διαφορά μόλις 0,2’’ στην τελευταία ειδική διαδρομή.

Με τη μικρότερη διαφορά σε αγώνα ράλι κέρδισε ο Σεμπαστιάν Οζιέρ το event της Ιορδανίας. Ο αγώνας που φέτος είχε δύο σκέλη λόγω, της αργοπορημένης άφιξης του εξοπλισμού των ομάδων, κρίθηκε κυριολεκτικά στην τελευταία ειδική διαδρομή (power stage).

Τελικός νικητής ο Οζιέρ με τον Γιαρι Μάτι Λάτβαλα στη 2η θέση και τον Σεμπαστιάν Λέμπ (Red Bull Total Citroen DS3) στην 3η. Οι δύο πρώτοι έφτασαν στην «Baptism Site» power stage με διαφορά ½ δευτερολέπτου υπέρ του Λάτβαλα και εκεί ο Οζιέρ ανέτρεψε το αποτέλεσμα. Ο Γάλλος ήταν ο μόνος που δεν έπαιξε παιχνίδια τακτικής για να αποφύγει την πρώτη θέση στην εκκίνηση, η οποία άνοιγε / καθάριζε το δρόμο για τους υπόλοιπους. Έτσι έφτασε σήμερα να ξεκινά με 31’’ διαφορά από τον 2ο , Λάτβαλα, που  είδε να αποδίδουν οι χθεσινές κινήσεις  τακτικής, μείωσε τη διαφορά και πέρασε μπροστά. Όμως ο Οζιέρ ανέτρεψε τα δεδομένα.

«Υπέροχα είναι υπέροχα» δήλωσε στον τερματισμό ο Οζιέρ και πρόσθεσε: «Έπρεπε να πιέσω πολύ ως το τέλος ο Γιάρι Μάτι ήταν πολύ γρήγορος».

Στην 3η θέση ο Σεμπαστιάν Λέμπ αντιμετώπισε προβλήματα με το κράτημα του C3 και κράτησε στάση αναμονής για να εκμεταλλευτεί τυχόν πρόβλημα των δύο και να εξασφαλίσει τους βαθμούς.

Ο Εφιάλτης της Παρασκευής (άνοιγε το δρόμο, οδήγησε χωρίς υδραυλικό τιμόνι) κατέληξε σε μία 4η θέση για το Μίκο Χίρβονεν (Abu Dhabi Ford Fiesta).

Άτυχος ήταν ο Πέτερ Σόλμπεργκ (PSWRT Citroen DS3) ο οποίος κυνηγώντας το πόντιουμ είχε μία έξοδο καταστρέφοντας σχεδόν το DS3. Το ίδιο άτυχος ήταν και ο Κίμι Ραϊκόνεν  (Ice 1 Citroen DS3). Ένα κλαταρισμένο λάστιχο στην προτελευταία ειδική τον έριξε από την 5η θέση της γενικής>

Τα αποτελέσματα

1ος . Σεμπαστιάν Οζιέρ (Red Bull Total Citroen DS3) 2. 48:28,2’’

2ος. Γιάρι Μάτι Λάτβαλα (Αbu Dhabi Ford)  + 0.2’’

3ος . Σεμπάστιαν Λέμπ (Red Bull Total Citroen DS3)  + 27.7’’

4ος . Μίκο Χίρβονεν  (Αbu Dhabi Ford) + 2: 44,7’’

5ος .  Μάθιου Γουίλσον (Stobart  Ford)  + 5: 44,9’’

6ος . Κίμι Ραϊκόνεν  (Ice 1 Citroen)  + 6: 14,9.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι