Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MX

Οι  Κλεμέντ Ντεσάλ (BEL  Suzuki ΜΧ1), και Κεν Ρόκζεν (GER  KTM ΜΧ2) ήταν οι νικητές στις δύο κατηγορίες του 1ου αγώνα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα MotoCross  στην Βουλγαρία.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2011 μόλις ξεκίνησε και όλα δείχνουν ότι πρόκειται για ένα από τα συναρπαστικότερα των τελευταίων ετών.

Στην κατηγορία ΜΧ2 ο Γερμανός Ρόκζεν δεν είχε αντίπαλο, κέρδισε και τα δύο σκέλη του αγώνα και δείχνει από τώρα να είναι ένας από τους διεκδικητές του φετινού τίτλου.

Στην κατηγορία ΜΧ1  ο Βέλγος Ντεσάλ ανέτρεψε την υπεροχή του Στίβεν Φροσάρντ (FRA, Yamaha) και «έκλεψε» τη νίκη και τις εντυπώσεις. Καθοριστική ήταν γι’αυτή την εξέλιξη η πτώση του Γάλλου στον τελευταίο γύρο.

Ο περσινός κυρίαρχος της κατηγορίας Αντόνιο Καϊρόλι (ITA KTM) δεν κατάφερε να δείξει την ταχύτητά του. Δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και είχε και μία πτώση (μετά από άλμα) στην οποία χτύπησε το γόνατό του.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"