Δύσκολη νίκη για Στόνερ

Ο Κέισι Στόνερ (Repsol Honda) πέτυχε απόψε την πρώτη του νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP.

Τελικά η πρώτη επιτυχία του Κέισι Στόνερ και της Repsol Honda δεν ήταν τόσο εύκολη όσο φαίνονταν στις δοκιμές. Η ομάδα της Honda δεν έκανε το ένα /δύο αφού ο Χόρχε Λορένθο (Factory Yamaha) μετά από έντονη «μάχη» με τον Ντάνι Πετρόζα (Rpsol Honda) τερμάτισε 2ος αφήνοντας τον Πεντρόζα 3ο.Πιο πίσω ο Βαλεντίνο Ρόσι ξεκίνησε την καριέρα του με την Marlboro Ducati από την 7η θέση.

Ο Στόνερ έκανε κακή εκκίνηση και έπεσε από την πολ ποζίσιον στην 3η θέση με τον Πεντρόζα να κλέβει την πρωτιά εμπρός από ένα «μαινόμενο» Λορένθο. Όμως γρήγορα ο Στόνερ βρήκε ρυθμό και μέσα σε ένα γύρο κατάφερε να φτάσει δεύτερος. Ο Ισπανός δεν του έδινε την πρώτη θέση και ο Αυστραλός πάλεψε ως τον 6ο γύρο για περάσει πρώτος. Ο Πεντρόζα μικρόσωμος καθώς είναι κέρδιζε στις ευθείες αλλά ο Στόνερ τον πίεζε στις στροφές (φρέναρε πιο αργά).
Ένα γύρο αργότερα πέρασε και ο Χόρχε Λορένθο στο παιχνίδι πίεσε τον Πεντρόζα και ο Στόνερ βρήκε ευκαιρία να φτιάξει διαφορά ασφαλείας.
Οι δύο Ισπανοί άλλαξαν 4 φορές θέση σε 4 γύρους, ως τη στιγμή που ο Πεντρόζα κουράστηκε και έμεινε 3ος.

Πολύ καλό αγώνα έκανε ο Μπεν Σπις (Factory Yamaha). Ο «Έλμποους» πάλεψε σκληρά με τον Βαλεντίνο Ρόσι για την 6η θέση. Ο Ιταλός ξάφνιασε όλους όσους είδαν τον αγώνα αφού στην πρώτη στροφή κατάφερε να βρεθεί από 9ος δεύτερος (!!!) θυμίζοντας πως δεν κέρδισε τυχαία 7 τίτλους. Όμως δεν άντεξε την πίεση και έχασε τις θέσεις αφού ο ώμος του κουράστηκε γρήγορα.

Άτυχη ήταν η ομάδα Pramac Ducati όταν ο Ράντι Ντε Πουνιέ έπεσε και παρέσυρε μαζί και τον Λόρις Καπιρόσι .

Στα Moto 2 νικητής ήταν ο Στεφάν Μπραντλ (Viessmann Kiefer Racing) ενώ στα 125 κ.εκ νικητής ήταν ο Νίκολας Τιρόλ (Bankia Aspar).

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα