Η επιστροφή των Ποντίων

Στα επαγγελματικά σαλόνια γυρίζει ο Απόλλων Καλαμαριάς, ύστερα από διάλειμμα δύο ετών, καθώς νίκησε στο ντέρμπι τον Οδυσσέα Κορδελιού με 2-0.

Οι Πόντιοι απέκτησαν αέρα τεσσάρων βαθμών από τους «κυανόλευκους» και ήδη καταστρώνουν τα πλάνα τους για την επάνοδό τους στην Football League 2. Πάνω από 4.500 οπαδοί του Απόλλωνα βρέθηκαν στο γήπεδο δημιουργώντας εκπληκτική ατμόσφαιρα, παρά την βροχή, ενώ το σφύριγμα της λήξης έδωσε την έναρξη για τρελούς πανηγυρισμούς.

Το ντέρμπι ξεκίνησε νωρίς με το επεισόδιο που έγινε με τον Δημήτρη Καρατζιοβαλή, τον οποίο τράκαραν πριν από το παιχνίδι και παραλίγο να χάσει το παιχνίδι, καθώς ο οδηγός του τον χτύπησε ήθελε αν του κάνει μήνυση (Διαβάστε ΕΔΩ). Όμως τελικά ο έμπειρος γκολκίπερ έδωσε κανονικά το παρών στο γήπεδο και πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Τζο Παλατσίδη επικράτησαν κατά κράτος από το πρώτο λεπτό, αποδεικνύοντας πως είναι το αφεντικό του 2ου ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 20’ ο συνήθης ύποπτος, Παύλος Λεπτοκαρύδης, ο οποίος με γκολ πλανέ από σέντρα ακριβείας του Χατζί, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαλτιμά. Αυτό ήταν το 16ο γκολ του 30χρονου επιθετικού, ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη θέση των σκόρερ στον 2ο όμιλο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πόντιοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν πάλι ο Χατζί έκανε τη σέντρα, ο Λεπτοκαρύδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαλτιμά και ο επερχόμενος Πλατάκης με πλασέ έκανε το 2-0. Στο 60’ ο Λεπτοκαρύδης με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, με τον Οδυσσέα Κορδελιού να δείχνει πως δεν μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Καρατζιοβαλής, Παραλίκης, Τσαπανίδης, Λουϊζίδης, Βέντζιος, Καλαϊτζίδης (82’ Καϊάφας), Καραπατσακίδης, Χάτζι, Λεπτοκαρύδης, Πλατάκης (73’Καραλιόπουλος), Παπαποστόλου (86’ Λευκαρίτης)

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ: Μπαλτιμάς, Συμεωνίδης, Κοσμίδης, Μάντζιος, Μιλκούδης, Φυτανίδης (53’ Γεραγώτης), Χερόπουλος (71’ Σοϊλεμετζίδης), Γεροντίδης (59’ Προβατίδης), Σιαδούλης, Γκούρτσας, Σιαντρόπουλος.

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή