1ος Αγώνας Ταχύτητας Τρίπολη

Με σύμμαχο τον καλό καιρό ξεκινά σήμερα το πρωί (13/3 ) στις 10:00 το πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας αυτοκινήτων.

Από το στρατιωτικό αεροδρόμιο / πίστα της Τρίπολης παίρνει εκκίνηση το πανελλήνιο πρωτάθλημα ταχύτητας οι χρονομετρημένες δοκιμές ολοκληρώθηκαν χθες (Σάββατο 12/3) με τη διαδικασία να ξεκινά με τις ελεύθερες δοκιμές και στη συνέχεια τις κατατακτήριες. Η ηλιοφάνεια (όπως βλπ στις φωτογραφίες του photorallye press) βοήθησε τις επιδόσεις των οδηγών.

Στην κατηγορία Open καλύτερο χρόνο σημείωσε ο Σπύρος Παπαδόπουλος με το Opel Kadett που σταμάτησε το χρονόμετρο στο 1:02.702 συμπληρώνοντας συνολικά 5 γύρους.

Η κατηγορία Sport είχε τέσσερις οδηγούς μέσα στο ίδιο δευτερόλεπτο. Ταχύτερος ήταν ο Δημήτρης Δέγλερης με χρόνο 1:04.190 (Peugeot 106 S16) και ακολούθησε ο Σπύρος Βοργιάς.

Στα Ιστορικά τον καλύτερο χρόνο «έγραψε» ο Μάριος Σταφυλοπάτης με Porsche 911 RSR (1:04.983) στον τελευταίο από τους 9 γύρους του και τον ακολούθησε ο Ανδρέας Καροτσιέρης με Porsche Carrera 911 και επίδοση 1:06.066 την οποία σημείωσε επίσης στον τελευταίο από τους 11 γύρους του.

Στο cup των οδηγών από την Τρίπολη και την Καλαμάτα είχαμε 10 συμμετοχές (τις περισσότερες του αγώνα). Ταχύτερος ήταν ο Χαράλαμπος Ασημακόπουλος με Ford Sierra Cosworth που σημείωσε χρόνο 1:03.300. Τον ακολούθησε ο Σπύρος Παπαδόπουλος με το Opel Kadett που έκανε ένα γύρο και ήταν αρκετός να τον φέρει στο 1:04.065 και τρίτος ήταν ο Νίκος Κακαρέας με Ford Sierra Cosworth ο οποίος μέσα σε δύο γύρους έφτασε στο 1:04.101 που ήταν αρκετό για να είναι στη δεύτερη σειρά εκκίνησης.

Παράλληλα με τις κατατακτήριες δοκιμές του 1ου αγώνα ταχύτητας στην πίστα του στρατιωτικού αεροδρομίου βρέθηκαν και οκτώ συμμετέχοντες από τη νεοσύστατη Αγωνιστική Λέσχη Αυτοκινήτου Μεγαλόπολης που έκαναν από τρεις γύρους ατομικής χρονομέτρησης, παίρνοντας έτσι το βάπτισμα του πυρός.

Ο αγώνας θα έχει ζωντανή κάλυψη από τον ραδιοφωνικό σταθμό «Megalopolis FM».

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό