Αυτοκτόνησε η Εθνική, χάθηκε το όνειρο για τους Ολυμπιακούς (photos+video)

Η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νιγηρία, η οποία επικράτησε στο τέλος με 80-79 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, με τη «γαλανόλευκη» να χάνει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου.

Οι ελληνική αποστολή διαμαρτύρεται δίκαια για φάουλ στον Σπανούλη στο τελευταίο σουτ του αγώνα. Οι νικητές κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό να πάρουν τελικά τη νίκη χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Ντανγκουντούρο 3’’ πριν το τέλος του αγώνα. Στη συνέχεια ο Σπανούλης πήρε την μπάλα σούταρε, του έγινε καθαρό φάουλ, ωστόσο οι διαιτητές δεν σφύριξαν με αποτέλεσμα η Νιγηρία να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα δείχνοντας πως έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Νιγηρίας αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, ακόμη και να περάσουν με ένα καλάθι μπροστά στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 21-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι διεθνείς μας βελτίωσαν σε μεγάλο ποσοστό την άμυνά τους και δεν άφησαν τους αντιπάλους να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Μάλιστα αξίζει να αναφέρουμε πως η Νιγηρία σημείωσε μόλις 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ελλάδα να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 42-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Νιγηρία ξεκίνησε να μειώνει τη διαφορά απέναντι στην Εθνική μας ομάδα. Οι αντίπαλοι βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ παίρνοντας έτσι και δεύτερες επιθέσεις. Μάλιστα έφτασαν ακόμη και στο -3, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι στο σκορ με 56-50. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Νιγηρίας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 6’ πριν το τέλος του αγώνα σε 65-65. Μάλιστα στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ συνεχίζοντας να παίζουν εξαιρετική άμυνα απέναντι στα… παιδιά του Ηλία Ζούρου. Στο τελευταίο λεπτό όμως ο Γιάννης Μπουρούσης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους κατάφερε να βάλει και πάλι την Εθνική ομάδα μπροστά με 76-75. Οι νιγηριανοί κατάφεραν όμως να πάρουν τη νίκη χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Ντανγκουντούρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-30, 56-50, 79-80.
Διαιτητές: Βιθέντε Μπούλτο (Ισπανία), Χουάν Χοσέ Φερνάντες (Αργεντινή), Ρομπέρτο Ολιβέρος (Βενεζουέλα).
Ελλάδα: Μπουρούσης 18, Ζήσης 2, Σπανούλης 25, Καλάθης 3, Φώτσης 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 8, Μπράμος 4, Μαυροειδής 6, Μάντζαρης 1, Καϊμακόγλου.
Νιγηρία: Σκιν 6, Ντιόγκου 17, Νταγκουντούρο 14, Ομπασοάν 7, Αλάντε Αμίνου 9, Αλ Φαρούκ Αμίνου 13, Ογκούτσι 10, Άρτσιμπονγκ 2, Ογεντέζι 2, Ουγκμποάγια.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τη μετέφερε το Onsports…

{coveritlive}87cdf2e10f{/coveritlive}

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης