Περίπατο με Ιορδανία για την Εθνική Ανδρών (photos)

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχτηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Εθνική μας ομάδα των Ανδρών και την αντίστοιχη της Ιορδανίας, καθώς το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου επιβλήθηκε εύκολα με 107-63.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Οι διεθνείς μας επέβαλαν τον ρυθμό τους και σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά απέναντι στη Ιορδανία, η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό που είχαν οι παίκτες του Ηλία Ζούρου. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-12 υπέρ της Ελλάδας, ενώ και στη δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό απέναντι σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να πετύχει εύκολα καλάθι. Έτσι η διαφορά ανέβηκε και πήγε πάνω από τους 30 πόντους με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 56-23.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η διαφορά συνεχώς ανέβαινε. Ουσιαστικά το παιχνίδι έχασε το ενδιαφέρον του από νωρίς, ωστόσο ο ομοσπονδιακός τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτες και σχήματα ενόψει των επόμενων αγώνων. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με 85-43, ενώ στην τελευταία περίοδο αγωνίστηκαν παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής μέχρι στιγμής. Το τελικό 107-63 έδωσε στην Ελλάδα τους δύο πρώτου βαθμούς στο τουρνουά και πλέον η Εθνική μας ομάδα προετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο.

Διαιτητές: Βιθέντε Μπουλτό (Ισπανία), Αλεχάνδρο Τσίτι (Αργεντινή), Λόνγκσενγκ Κιάο (Κίνα).
Δεκάλεπτα: 33-12, 56-23, 85-43, 107-63.
Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 5, Μπουρούσης 4, Ζήσης 7, Σπανούλης 6, Καλάθης 11, Φώτσης 11, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 19, Μπράμος 4, Μαυροειδής 15, Καϊμακόγλου 9.
Ιορδανία (Μπλάντγουιν): Νατζάρ 3, Σαχέρ 3, Αμπουκόουρα 8, Καμέλ, Σοομπζόκοφ 14, Ντάγκλας 9, Αμπού Ρουκάγια, Αμπντέν, Αλαουάντι 10, Τζαμάλ, Αμπάς 11.