Πανηγυρίζει την άνοδο στη Super League ο Πλατανιάς! (photos)

Ο Πλατανιάς επιβλήθηκε στο Μάλεμε της Καλλονής με 3-0 και σε συνδυασμό με την ήττα της Καλλιθέας από την Παναχαϊκή, πανηγύρισε την άνοδο στην Super League για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πολύ δυνατά, αφού έψαχναν το «τρίποντο» προκειμένου να κάνουν ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην πρώτη τη τάξει κατηγορία.

Στο 19' ο Ναζλίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Τραορέ, με τον διαιτητή Ιωαννίδη να υποδεικνύει το πέναλτι, ενώ έδειξε και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Καλλονής. Ο Ναζλίδης εκτέλεσε α λα Πανένκα, αλλά αστόχησε!

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως, ο Δημήτρης επιχείρησε το μακρινό σουτ και νίκησε τον Μάππα! Στο 30' ο Παληγεώργος δοκίμασε νέο σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 48' ήρθε το 2-0. Ο Κουρτεσιώτης έκανε τη σέντρα και ο Μήτσης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 63' ο Πλατανιάς «κλείδωσε» τη νίκη, όταν ο Παληγεώργος έκανε τη σέντρα και ο Μαρτσάκης με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 75' του παιχνιδιού το Μάλεμε... σίγησε, καθώς η Καλλιθέα ισοφάρισε την Παναχαϊκή σε 1-1, όμως λίγα λεπτά αργότερα την εμφάνισή τους έκαναν οι πανηγυρισμοί με το γκολ του Φουρτάδο!

Ο Πλατανιάς μέσα σε δύο χρονιές ανέβηκε δύο κατηγορίες και από του χρόνου θα αγωνίζεται για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Super League.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Παληγέωργος, Κουρτεσιώτης, Τζανής, Δημήτρης, Μαραγκός, Γκονζάλες, Μαραγκουδάκης (73' Χαϊκάλης), Μιρτσέτα (73' Μανουσάκης), Δράμι (62' Μαρτσάκης), Ναζλίδης.

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Ματζουράκης): Μάππας, Κριπιντίρης, Καρακώστας (68' Βλαστέλλης), Μήτσης, Χωριανόπουλος, Μαρσέλο, Λεοζίνιο (75' Βαλιός), Ντος Σάντος (46' Ταραχούλσκι), Μανουσάκης, Τραορέ, Μανούσος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του