Πάει και η Λιθουανία, να περάσει ο... επόμενος! (photos)

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε με 82-70 της Λιθουανίας, στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό της, ενόψει του Προολυμπιακού Τουρνουά.

Η Εθνική μας μπήκε λίγο... μουδιασμένα στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της, ενόψει του Προολυμπιακού Τουρνουά (2-8/7, Καράκα Βενεζουέλα), με τους Λιθουανούς να απειλούν από την περιφέρεια. Η δύναμη της ομάδας του Ηλία Ζούρου περιορίστηκε στο «ζωγραφιστό», σε άμυνα και επίθεση με τους Λιθουανούς να ακούν την κόρνα της γραμματείας, για την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι 24-18 (η διαφορά είχε φτάσει και στο +8, 24-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι διεθνείς μας μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ, έβγαλαν ενέργεια και φρεσκάδα και πάτησαν το... γκάζι! Καλάθης και Βασιλειάδης ανέλαβαν το σκοράρισμα, η άμυνα έγινε «μπετόν» και η διαφορά εκτοξεύθηκε (36-50 στο 17'). Οι Λιθουανοί μείωσαν με βολές, ωστόσο ένα καλάθι του Παπανικολάου και μία προσπάθεια του Βουγιούκα στη λήξη του ημιχρόνου έφεραν τη διαφορά στους 13 πόντους (31-54). Ενδεικτικό της ομαδικότητας, είναι οι 14 ασίστ των διεθνών μας, μόλις σε 20 λεπτά παιχνιδιού.

Η Εθνική μας δεν ήταν διατεθειμένη να βγάλει το πόδι από το... γκάζι και μπήκε εξίσου δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο! Ήταν η ώρα του Καλάθη να... δημιουργήσει και του Μαυροειδή να εκτελέσει... Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού «μοίραζε» και ο φόργουορντ της Μπιλμπάο έκανε τη δουλειά κάτω από το καλάθι. Η άμυνα έμεινε «σκληρή» και ο Πρίντεζης με καλάθι-φάουλ διαμόρφωσε το 54-71. Ωστόσο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ντελινινκάιτις σούταρε πίσω από το κέντρο για το 57-71!

Στην τελευταία περίοδο οι Λιθουανοί «έσφιξαν» περισσότερο την άμυνά τους και η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε βιαστικές και... νευρικές επιθέσεις, χωρίς λόγο είναι η αλήθεια. Οι γηπεδούχοι έκαναν... διαγωνισμό τριπόντων, προσπαθώντας να γυρίσουν το ματς, όμως οι διεθνείς μας είχαν την απάντηση. Άμυνα, άμυνα και... άμυνα είναι το όπλο της ομάδας του Ηλία Ζούρου, η οποία έψαξε τον αιφνιδιασμό για να «κλειδώσει» το ματς. Κάπως έτσι, ήρθε φυσιολογικά το τελικό 70-82 υπέρ της Εθνικής μας.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-54, 57-71, 70-82

Λιθουανία: Καλνιέτις 10, Κλέιζα 10, Ντελινινκάιτις 10, Γιανκούνας 10, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 6, Καβαλιάουσκας 5, Ντούλκις 5, Γιουσκεβίτσιους 4, Βαλαντσιούνας 2, Σονγκάιλα.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 11, Μάντζαρης 4, Σλούκας 3, Καλάθης 11, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 11, Μαυροειδής 7, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 14, Καββαδάς 3, Μπράμος.