Κέρδισε το Ρολάν Γκαρός η Σαράποβα!

Η Μαρία Σαράποβα κατέκτησε το Ρολάν Γκαρός κερδίζοντας στον τελικό την Σάρα Εράνι με 2-0 σετ (6-3, 6-2) και έγινε η 10η αθλήτρια στην ιστορία του τένις που έχει στην κατοχή της και τους τέσσερις τίτλους γκραν σλαμ.

Η 25άχρονη τενίστρια επικράτησε εύκολα και κατέκτησε το μοναδικό τρόπαιο που έλειπε από την τροπαιθήκη της. Η Ρωσίδα άρχισε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-0 γκέιμς. Στη συνέχεια τα 13 αβίαστα λάθη που έκανε επέτρεψαν στην Εράνι να μειώσει σε 4-2, αλλά στη συνέχεια η Σαράποβα «καθάρισε» το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ η Σαράποβα διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 6-2, ύστερα απο 53 λεπτά.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι