Εκδίκηση με Ντρογκμπά για Τσέλσι

Κακή εμφάνιση από τους Καταλανούς, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό Champions League από την Τσέλσι (1-0) - «Χρυσός» σκόρερ ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού και ήρωας ο Τσεχ για τους «μπλε», οι οποίοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό - Τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν έχασαν οι «μπλαουγκράνα» στις καθυστερήσεις (δοκάρι ο Πέδρο).

Μπορεί πριν από την αναμέτρηση από το στρατόπεδο της Τσέλσι, να μην επικρατούσε το κλίμα και η θέληση για εκδίκηση απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, σίγουρα η νίκη των «μπλε» με 1-0 απέναντι στους «μπλαουγκράνα» πανηγυρίστηκε δύο φορές περισσότερο μετά τον αποκλεισμό της πριν από τρία χρόνια στο 95’ της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο, συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της και πήρε ισχυρό προβάδισμα απέναντι στους Καταλανούς, επικρατώντας 1-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να πετύχει το γκολ που θα την κάνει φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μόλις στο 9’ η επιθετική τριάδα των Μέσι, Ινιέστα και Σάντσες, έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι στον Τσεχ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του 43’ όταν ο Φάμπρεγκας απέναντι στον Τσεχ, πλάσαρε με τον Κόουλ να σώζει πάνω στη γραμμή. Στην αντεπίθεση από τη συγκεκριμένη φάση, σημειώθηκε και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Ο Ραμίρες έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Ντρογκμπά από κοντά να μη… συγχωρεί και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μονόλογος για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπαρτσελόνα είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 87’ ο Πουγιόλ έκανε τη γυριστή κεφαλιά, με τον Τσεχ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέδρο έκανε φανταστικό πλασέ με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μπουσκέτς να στέλνει την μπάλα στα… ουράνια για να παραμείνει το 1-0 υπέρ της Τσέλσι που της δίνει αρκετές ελπίδες για πρόκριση στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Τσέλσι – Μπαρτσελόνα

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης