Χ-αμόγελα παραμονής για Πανιώνιο και Ξάνθη (photos+videos)

Την τελευταία αγωνιστική θα παίξουν χωρίς άγχος Πανιώνιος και Ξάνθη, καθώς στη Νέα Σμύρνη έμειναν στο 1-1, παίρνοντας τον βαθμό που ήθελαν για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους.

Οι δυο ομάδες έφτασαν τους 33 βαθμούς και απέφυγαν εντελώς τον κίνδυνο, ύστερα από τη νίκη της Κέρκυρας και του Παναιτωλικού. Η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 26’ με τέρμα του Βασιλακάκη, ενώ ο Πανιώνιος, που είχε δοκάρι με τον Αντούνες στο 18’, ισοφάρισε με τον Όμο στο 72’.

Τον ίδιο στόχο είχαν Πανιώνιος και Ξάνθη πριν την έναρξη του αγώνα, καθώς ισοβαθμούν στους 32 βαθμούς και ο νικητής ουσιαστικά εξασφάλιζε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Οι Ακρίτες ήταν αυτοί που πίεσαν από το πρώτο λεπτό, έχοντας τρεις στημένες φάσεις στο πρώτο τρίλεπτο, χωρίς ωστόσο να τις εκμεταλλευτούν. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ισορρόπησε και στο 18’ έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν εκτέλεση φάουλ του Αντούνες σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

Στο 26’ όμως, ο Βλαχοδήμος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Βασιλακάκης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1 της Ξάνθης. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ των Ακριτών μακριά από τα Πηγάδια, ύστερα από 564 λεπτά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, με την κεφαλιά του Πιερ να μην βρίσκει στόχο, ενώ και η Ξάνθη απείλησε με τον Μαρκόφσκι, όμως ο Σιδεράκης μπλόκαρε. Ο Πανιώνιος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ως το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο προπονητές δεν έκαναν αλλαγές. Ο Πανιώνιος διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης, κυρίως με στημένες φάσεις του Αντούνες. Η κακή εκκίνηση της Ξάνθης οδήγησε τον Μαρίνο Ουζουνίδη να κάνει δύο αλλαγές για να φρεσκάρει την επίθεση της ομάδας. Έτσι, έριξε στο παιχνίδι τους Πόι και Μάνταλο, ελπίζοντας να βγει μπροστά και να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα σφραγίσει τη νίκη της.

Στο 69’ ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ στον Σιδεράκη. Οι «κυανέρυθροι», ωστόσο, συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ και στο 72’ ο Αντούνες με εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Λυμπερόπουλο να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ήρθε η ισοφάριση. Ο Αντούνες και πάλι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Όμο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ύστερα από το γκολ της ισοφάρισης, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, καθώς δεν σημειώθηκε κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες και το σφύριγμα της λήξης βρήκε Πανιώνιο και Ξάνθη να παίρνουν από έναν βαθμό.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_PANIONIOS_XANTHI_180412{/akamai}