Θρίαμβος για Τσέλσι, απέναντι στην Τότεναμ

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Τσέλσι στο «Γουέμπλεϊ» όπου διέλυσε 5-1 την Τότεναμ και θα βρεθεί στον τελικό του FA Cup απέναντι στη Λίβερπουλ.

Την Τσέλσι θα αντιμετωπίσει η Λίβερπουλ στο μεγάλο τελικό του FA Cup Αγγλίας μετά τη μεγάλη εμφάνιση των «μπλε» στο Ναό του ποδοσφαίρου, όπου στο ντέρμπι του Λονδίνου, επικράτησε κατά κράτος της Τότεναμ 5-1.

Οι «πετεινοί» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, έχοντας και δοκάρι με τον Αντεμπαγιόρ. Έτσι, ο Ντργοκμπά στην πρώτη του ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με φανταστικό σουτ, άνοιξε το σκορ στο 43’ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο, μπήκε με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο και στο 49’ ο Μάτα με ένα αμφισβητούμενο γκολ έκανε το 2-0, καθώς η μπάλα δεν είναι σίγουρο ότι πέρασε τη γραμμή. Η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ, μείωσε άμεσα με τον Μπέιλ στο 56΄ μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Από εκεί και πέρα όμως, ήρθε η καταιγίδα από τους «μπλε». Ο Ραμίρες στο 77’ έκανε το 3-1 με ωραίο πλασέ, για να έρθει ο Λάμπαρντ στο 81΄με ένα φάουλ από τα 30 μέτρα να κάνει το 4-1. Το τελικό αποτέλεσμα, που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «μπλε», διαμορφώθηκε από τον Μαλουντά στις καθυστερήσεις.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ (59’ Κέιχιλ), Μποσίνγκουα, Τέρι, Ραμίρες (82’ Μαλουντά), Λάμπαρντ, Μίκελ, Μάτα, Ντρογκμπά (84’ Τόρες), Καλού.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Κουντιτσίνι, Γκαλάς, Κινγκ, Γουόλκερ, Ασού Εκοτό, Μπέιλ, Λένον, Πάρκερ (90’ Σάντρο), Φαν ντερ Φάαρτ (75’ Ντεφό), Μόντριτς, Αντεμπαγιόρ.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ