«Διπλό» για play off ο Τύρναβος!

Σημαντική νίκη που τον βάζει για τα καλά στο «κόλπο» των play off της ανόδου πέτυχε το απόγευμα της Δευτέρας (9/4) ο Τύρναβος επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΠ Ηρακλής στο Καυτανζόγλειο.

Οι Θεσσαλοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27’ με τέρμα του Τζέκου και άντεξαν στην πίεση του «Γηραιού» πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό «τρίποντο» με το οποίο διατηρούν… ζωντανό το όνειρο της ανόδου. Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Σούλη Παπαδόπουλου έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει την διαφορά από την κορυφή, με αποτέλεσμα να γίνεται ακόμα πιο δύσκολο το έργο του για την άνοδο στην Football League.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 4’ αλλά το σουτ του Κωνσταντινίδη πέρασε άουτ, λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραναστάση. Μάλιστα, εννέα λεπτά αργότερα, ο «Γηραιός» απείλησε και πάλι, όταν ο Οικονόμου έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τύρναβος έφτασε στο γκολ με τον Μπουσινάκη, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας της ΑΕΠ, ωστόσο, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η προηγούμενη φάση δεν κατάφερε να… ξυπνήσει τους ποδοσφαιριστές του Ηρακλή, καθώς στο 27’ οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ.

Ο Τύρναβος βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον επερχόμενο Τζέκο, οι αμυντικοί των «κυανόλευκων» δεν κατάφεραν να διώξουν και ο άσος των φιλοξενούμενων με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Μάλιστα, στο 42’ το «συγκρότημα» του Γιώτη Σταματόπουλου έφτασε μία… ανάσα από το δεύτερο τέρμα του, όταν ο Μπουσινάκης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Κελπέκης έκανε λάθος έξοδο, αλλά η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής θέλησε να πιέσει την εστία του Καραναστάση, ωστόσο, στο 60’ ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων ενήργησε σωστά στο σουτ του Κωστάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Τύρναβος… απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες, όταν ο Σουλίδης έκανε το πλασέ, αλλά ο Κελπέκης μπλόκαρε.

Στο 74’ ο Κιβρακίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ωστόσο, το πλασέ στην κίνηση του Κωνσταντινίδη πέρασε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραναστάση, ενώ στο 81’ από το κόρνερ του Οικονόμου, ο πορτιέρο του Τύρναβου έχασε την μπάλα, αλλά ο Γεωργαντζάς έδιωξε σε νέο κόρνερ προ του Νατσούρα, στην τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους: Οικονόμου, Σαπάνη, Τροΐρη, Τσορμπατζίδη, Σκούπρα, Μπουσινάκη.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σ. Παπαδόπουλος): Κελπέκης, Τροΐρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαστεριανός (34' Κιβρακίδης), Χασιώτης, Παληγεώργος (55' Κωστάκης), Οικονόμου, Σαπάνης, Γεωργίου (34' Νατσούρας), Χιονίδης, Κωνσταντινίδης.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Γ. Σταματόπουλος): Καραναστάσης, Μάγγος, Σουλίδης (65' Σιάτρας), Σκούπρας, Γεωργαντζάς, Νόνης, Τζέκος, Τσορμπατζίδης, Τοπούζης (74' Αντωνόπουλος), Ιακωβάκης, Μπουσινάκης.

Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη