Κέρδισε ΑΕΚ (2-1) και παραμονή ο ΠΑΣ Γιάννινα (photos+videos)

Και με μαθηματικό τρόπο στην Superleague θα αγωνίζεται του χρόνου ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στους «Ζωσιμάδες» σε ένα άσχημο ποιοτικά παιχνίδι με πάρα πολλά λάθη από τις δύο ομάδες.

Η νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα την προηγούμενη Κυριακή (01/04) απέναντι στον ΠΑΟΚ, ουσιαστικά του είχε εξασφαλίσει και την παραμονή στην κατηγορία. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να ρισκάρει και θέλησε να εξασφαλίσει και με μαθηματικό τρόπο την παρουσία του στην πρώτη κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Απέναντί του, βρήκε μία τραγική ΑΕΚ, η οποία δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να αποδείξει ότι ήθελε τη νίκη για τα play-off. Δικαιολογίες για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, υπάρχουν πολλές, ωστόσο αυτό είναι άλλο θέμα. Το ζητούμενο για τον ΠΑΣ ήταν η νίκη, και την πήρε επικρατώντας των «κιτρινόμαυρων» 2-1.

Το απόλυτο μηδέν

Ο αγωνιστικός χώρος των «Ζωσιμάδων» ήταν σε τραγική κατάσταση. Η βροχή που έπεφτε όλη μέρα, επηρέασε τον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 45λεπτο οι δύο ομάδες έκαναν… διαγωνισμό στο ποια από τις δύο θα κάνει τα περισσότερα λάθη, καθώς δεν υπήρξε καμία απολύτως σημαντική ευκαιρία σε ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στο πρωτάθλημα.

Άλλη εικόνα

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε αρκετά με αποτέλεσμα να υπάρξει ένα πιο θεαματικό παιχνίδι, συγκριτικά πάντα με το πρώτο ημίχρονο. Στο 53’ η Ένωση βγήκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση με τον Κλωναρίδη να δίνει την πάσα στον Λεονάρντο, ο οποίος απέναντι στον Κηπουρό δεν έκανε καλά το σουτ με τον Έλληνα τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ήρθε με γκολ. Στο 58’ ο Γεωργίου έκανε τη σέντρα με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να αποτυγχάνουν να διώξουν την μπάλα δυο φορές, με τον Μπεσέρα να κάνει το πολύ καλό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των «κιτρινόμαυρων».

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 63’ η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όταν ο Ζαμπρέλα απέναντι στον Κωνσταντόπουλο έκανε πολύ άσχημο πλασέ με τον Έλληνα γκολκίπερ να μπλοκάρει χωρίς προβλήματα.

Από εκεί και πέρα, υπήρξε ένα παιχνίδι κέντρου και για να φτάσει η ΑΕΚ στην ισοφάριση, χρειάστηκε ένα τραγικό λάθος του Βάντερσον, ο οποίος μετά από σέντρα του Λεονάρντο, αντί να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για να κάνει το τελικό 1-1 στο 81’ και να δώσει… παράταση στην αγωνία του ΠΑΣ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν την προσπάθεια και βγήκαν μπροστά για να πετύχουν το γκολ της νίκης και εντέλει δικαιώθηκαν. Στο 84’ ο Κυριάκος έκανε τρομερή ενέργεια περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και με όμορφο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που έδωσε και μαθηματικά την παραμονή στην ομάδα του.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_GIANNENA_AEK_080412{/akamai}

Το Onsports σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης: ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)