Ο Φοίνικας «καθάρισε» με άνεση τον Ολυμπιακό

Ογδόντα λεπτά αγώνα ήταν αρκετά για τον Φοίνικα Σύρου, προκειμένου να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ, στον πρώτο αγώνα των play offs της Volleyleague.

Ο νεοφώτιστος Φοίνικας επιβλήθηκε του περσινού πρωταθλητή Ολυμπιακού με 3-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι των play offs της Volleyleague, που έγινε στο νησί της Σύρου.

Οι «πειρατές» αν και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ ακόμα και με 11-16, κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος του αποτέλεσμα, και σε 29 λεπτά να πάρουν το πρώτο σετ, έχοντας μετά το κομμάτι ψυχολογία με το μέρος τους. Χωρίς να γνωρίζουν ιδιαίτερη πίεση έκαναν το 2-0, ενώ από ένα σημείο και μετά, διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τρίτο σετ.

Tα σετ: 25-23, 25-20, 25-17.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (5/5 επ., 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Θάνος 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 17 (15/23 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 37% άριστες), Ντόκιτς 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. - 25% άριστες), Κουρούπης -λ 63% υπ. - 38% άριστες / Ντάνγκουμπιτς, Τσέργας, Νικηφορίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Νοβότνι 11 (11/18 επ., 56% υπ. - 11 % άριστες), Κανέλλος 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 44% άριστες), Κουζούνης -λ (75% υπ. - 67% άριστες) / Φιγκερόα, Λιβαθηνός, Σωτηρίου, Ιωάννου, Μάρκου

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι