Άγιος… Βασιλακάκης παραμονής (photos)

Ο Θοδωρής Βασιλακάκης έδωσε το φιλί της ζωής στην Ξάνθη, αφού με το γκολ που σημείωσε η ακριτική ομάδα επικράτησε της Δόξας Δράμας με 1-0, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από οκτώ συνεχόμενες ήττες!

Οι θρακιώτες, μετά από αυτή την επιτυχία πήραν βαθιά ανάσα και πλέον ατενίζουν το μέλλον με περισσή αισιοδοξία για την παραμονή τους στη Super League.

Η Ξάνθη είχε σαφή υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο η οποία έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της στη Δόξα Δράμας.

Οι θρακιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς αν και στα πρώτα επτά λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση και να αιφνιδιάσουν με κάποιο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, άσκησαν μεγάλη πίεση στην εστία του Ρόκα και κατάφεραν να προηγηθούν στο 12΄, με γκολ του Βασιλακάκη.

Οι ποδοσφαιριστές της Δόξας δεν έδειξαν να πτοούνται μετά το 1-0, και συνέχισαν την προσπάθειά τους στο ματς, παίζοντας ψυχωμένα.

Παρ’ όλα αυτά, η υπεροχή της Ξάνθης ήταν εμφανής, η οποία μέτρησε στη διατήρηση του 1-0, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου,  και αποτυπώθηκε στις δέκα τελικές προσπάθειες έναντι μιας της Δόξας, αλλά και στα έξι κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι έναντι ενός των φιλοξενούμενων.

Η Ξάνθη έψαξε το γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο, που θα της επέτρεπε να «κλειδώσει» τη νίκη, αλλά η σθεναρή αντίσταση που προέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι, δυσκόλεψαν το έργο της.

Η ακριτική ομάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι επιθετικές της προσπάθειες δεν εκδηλώνονταν με ορθόδοξο τρόπο.
Από την άλλη πλευρά, η Δόξα ήταν ακίνδυνη, αδυνατώντας να ασκήσει πίεση στην εστία του Λυμπερόπουλου και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλλε, δεν κατάφερε να φτάσει κοντά στο γκολ.
Όσο περνούσε η ώρα και η Ξάνθη δεν μπορούσε να πετύχει το 2-0, το παιχνίδι έπαιρνε δραματική τροπή για την ίδια.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, λύτρωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν μετά από 8 συνεχόμενες ήττες να φτάσουν στη νίκη και να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα που τους επιτρέπει να ελπίζουν σε παραμονή στη Super League.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση.

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης