«Μοιρασιά» στη Νέα Σμύρνη για τις γυναίκες

Ισόπαλο 1-1, έληξε το παιχνίδι της εθνικής μας ομάδας γυναικών με την αντίστοιχη της Πολωνίας, για τα προκριματικά του Euro 2013.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε αρκετά νωθρά από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν αρκτές φάσεις. Παρ' όλα αυτά, στην πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων επετεύχθη και το πρώτο γκολ του παιχνιδιού. Η Λέσνικ εκτέλεσε το φάουλ στο 20', η Σάλατα βρέθηκε αμαρκάριστη μέσα στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τη Χαραλαμπίδου.

Η εθνική μας άργησε να... απαντήσει, όμως το έκανε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Κογγούλη με εξαιρετική ενέργεια στο χώρο του κέντρου, έβγαλε καταπληκτική κάθετη μπαλιά στη Μοσχοφίδου, και εκείνη φάτσα στο 1-1 κατάφερε να το πραγματοποιήσει!

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Βαγγέλη Κουτσάκη μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 50'. Η Κόγγουλη βρέθηκε στο τετ α τετ με την Κιέντρζινεκ, όμως το πλασέ της ήταν πολύ «χλιαρό». Οι Πολωνέζες είχαν αρκετά προβλήματα στις στημένες φάσεις και η εθνική μας απειλούσε μόνο με αυτόν τον τρόπο.

Στο 80' η Πολωνία έφτασε πολύ κοντά στο 1-2, όταν η Πακούλσκα έβγαλε τη σέντρα, όμως η Βίντσκο με προωολή σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, παρ' ότι οι φιλοξενούμενες πίεσαν αρκετά, με το τελικό σκορ να είναι το 1-1.

Mε αυτόν τον βαθμό, η εθνική μας έφτασε του δύο πόντους στον όμιλο, ενώ οι Πολωνέζες τους 10. Επόμενο ματς για την ομάδα του Κουτσάκη είναι την Τετάρτη (4/04) με τα Σκόπια.

Ελλάδα: Χαραλαμπίδου, Κακαμπούκη, Γκατζογιάννη, Αδαμάκη, Κογγούλη, Χατζηγιαννίδου, Παπαδοπούλου Α, Μήτκου, Σιδηρά (73' Δημητρίου), Κυδωνάκη (78' Ξέρα), Μοσχοφίδου (83' Αρβανιτάκη).

Πολωνία: Kiedrzynek, Gornicka, Konsek, Stobba (69' Pakulska), Lesnik, Chudzik, Zelezko, Tarczynska (78' Sikora), Salata, Siwinska, Winczo.