Ο Αστέρας Βάρης σήκωσε την κούπα της ΕΠΣΑΝΑ (photos)

Ο Αστέρας Βάρης ήταν ο μεγάλος νικητής του 9ου τελικού κυπέλλου της ΕΠΣΑΝΑ,  κατακτώντας το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία με 2-1 επί του Αχαρναϊκού.

Οι Βαριώτες κατάφεραν να κατακτήσουν την κούπα μετά από τρεις απόπειρες, προσθέτοντας στη συλλογή τους, και το κύπελλο της Ανατολικής Αττικής.

Ο Αχαρναϊκός είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, σε αντίθεση με τον Αστέρα Βάρης, ο οποίος δεν μπορούσε να κρατήσει εύκολα την μπάλα και να βγει με αξιώσεις στην επίθεση.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα των νοτίων προαστίων κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Μενιδιάτες και να προηγηθεί με 2-0, χάρη στο γκολ του Μητροφάνη στο 14΄με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Καρδαμίτση από τη δεξιά πλευρά και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου στο 28΄, έξω από την περιοχή.

Η απάντηση του Αχαρναϊκού ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά αργότερα μείωσε σε 2-1, με τον Κοκόλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε εις το έπακρον ολέθριο λάθος του Πλίτση.

Ο τελευταίος,  με πλάτη προς την εστία, προσπάθησε με κεφαλιά να γυρίσει την μπάλα στον Θανόπουλο, αλλά ο Κοκόλης που παρακολουθούσε τη φάση, μπήκε σφήνα ανάμεσα στους δύο παίκτες και από κοντά μείωσε το σκορ (2-1).

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Αχαρναϊκός ανέλαβε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, άσκησε πίεση προς την εστία του Θανόπουλου, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάρισε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου 45λεπτου, από τον Μανιώτη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αχαρναϊκός εξακολούθησε να ασκεί πίεση στα καρέ του Αστέρα Βάρης, ο οποίος προσπαθούσε να βγει στο προσκήνιο με αντεπιθέσεις.

Οι «κυανόλευκοι» στην επανάληψη προσπάθησαν περισσότερο να διαφυλάξουν τα νώτα τους και το υπέρ τους 2-1, λόγος για τον οποίο οι Ξηντάρας και Μητροφάνης, ήταν αποκομμένοι στον χώρο της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» ήταν ιδιαίτερα κινητικοί, παίζοντας σε πολλές περιπτώσεις την μπάλα από τη δεξιά πτέρυγα, την οποία  κάλυπτε άψογα ο Κοκόλης.

Η ομάδα του Μενιδίου, ήταν εμφανές από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου πως ζητούσε πως και πως την ισοφάριση σε 2-2, χωρίς ωστόσο να είναι ουσιαστική στην τελική προσπάθεια.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, τα συναισθήματα στα δύο στρατόπεδα ήταν ανάμικτα, αφού οι παίκτες του Αχαρναϊκού αποχωρούσαν με σκυμμένα κεφάλια, ενώ οι Βαριώτες ένα κουβάρι πανηγύριζαν την κατάκτηση του πρώτου κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ στην ιστορία τους.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του ματς από το onsports.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ