ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 1-2 (Κ20) (photos)

Επέστρεψε στις νίκες ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 2-1 στο Ηράκλειο. «Καθάρισαν» από το ημίωρο οι Κ20 του «τριφυλλιού»!

Με τον καλύτερο τρόπο αντέδρασαν οι Νέοι του Παναθηναϊκού, μετά την ήττα τους στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Χουάν Ρότσα κέρδισαν στην Κρήτη τον ΟΦΗ με 2-1, διατηρώντας έτσι την πρωτοπορία τους στον βαθμολογικό πίνακα του Πρωταθλήματος Υποδομών Κ20…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι προτού συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα κέρδιζε ήδη με 2-0! Το σκορ άνοιξε ο Διαμάντης Χουχούμης, στο 3’, με δυνατό μακρινό σουτ, για να έρθει ο Αλέξανδρος Μουζακίτης και να διπλασιάσει με κοντινό πλασέ τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Και ενώ οι «πράσινοι» έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να για να διευρύνουν το σκορ, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να μειώσουν τρία λεπτά αργότερα με τον Γιώργο Βλαχάκη, παίρνοντας θάρρος. Ωστόσο, στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους Κρητικούς να… θέλουν αλλά να μην μπορούν και τον Παναθηναϊκό να μην παρουσιάζει καθόλου καλό πρόσωπο. Ακόμα κι έτσι πάντως, το «τριφύλλι» θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, όμως το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Νίκου Γιαννιτσάνη στο 87’!

ΟΦΗ: Γιαγκόζης, Κουκάκης,. Ντέλια, Δαμιανάκης, Κολλιακουδάκης (32’ Κωστάκης), Σκουτελης (38’ Φραγκιαδάκης), Παπαδιός, Ρουμελιώτης, Μπολάκης, Βλαχάκης, Κωνσταντίνου (77’ Χριστοδουλάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αναγνωστόπουλος, Φαφούτης, Χουχούμης, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Κασαπάκης, Μουζακίτης (66’ Αποστολόπουλος), Φουρλάνος, Μαραθιανός (78’ Γιαννιτσάνης), Σταματάκης (66’ Δώνης), Κουσίδης.

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό