«Κόλλησαν» στο μηδέν Τσέλσι και Τότεναμ

Παρά τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής, Τσέλσι και Τότεναμ «έσπασαν» τα δοκάρια και έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που... βόλευε μόνο τα «σπιρούνια».

Το πρώτο ημίχρονο μόνο αυτούς που πίστευαν ότι θα γίνει μεγάλο παιχνίδι δεν δικαίωσε. Οι δύο ομάδες μπήκαν... υπνωτισμένες στο παιχνίδι και χαρακτηριστικό του κακού θεάματος, είναι πως η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Φαν ντερ Φάαρτ σούταρε από το ύψος του πέναλτι, ο Τσεχ απέκρουσε, ο Ολλανδός σούταρε ξανά στο «ριμπάουντ», η άμυνα έκοψε και ο Αντεμπαγιόρ εξ επαφής, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ!

Στην επανάληψη δε θα μπορούσε να υπάρξει χειρότερο θέαμα από τις δύο ομάδες, και όπως ήταν φυσιολογικό ανέβηκε ποιοτικά το ματς. Η Τότεναμ απείλησε στο 57', όταν το σουτ του Γουόκερ πέρασε λίγο άουτ. Ο Ρομπέρτο Ντι Ματέο ρίσκαρε αφήνοντας την άμυνα με τρείς αμυντικούς, αφού έψαχνε τη νίκη. Μάλιστα ο Μάτα στο 73' λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Εκτέλεσε απ' ευθείας το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φρίντελ.

Στο 80' η δεύτερη μεγαλύτερη φάση του αγώνα, άνηκε και πάλι στους φιλοξενούμενους. Ο Αντεμπαγιόρ πέρασε στο τετ α τετ τον Τσεχ, πλάσαρε, όμως ο Κέιχιλ έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση αυτού, ο Μπέιλ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα όμως προσέκρουσε και πάλι στο δοκάρι!

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, με την Τότεναμ να διατηρεί το +5 από την τέταρτη στη βαθμολογία Τσέλσι.

Τσέλσι: Τσεχ, Κέιχιλ, Τέρι, Μποσίνγκουα (60' Νταβίντ Λουίζ), Κόουλ, Εσιέν (76' Τόρες), Λάμπαρντ, Ραμίρες, Μάτα, Στάριτζ (88' Καλού), Ντρόγκμπα

Τότεναμ: Φρίντελ, Καμπούλ, Γκαλάς, Γουόκερ, Ασού Εκοτό, Μόντριτς, Σάντρο (77' Λίβερμορ), Πάρκερ, Μπέιλ, Φαν ντερ Φάαρτ (76' Σαχά), Αντεμπαγιόρ

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τη μετέφερε το onsports.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ