Συναρπαστικός τελικός με πρωταθλήτρια τη Ζενίτ! (photos)

Μπροστά σε 13.000 Πολωνούς φιλάθλους, η Ζενίτ Καζάν κέρδισε την Σκρα με 3-2 και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο Champions League στην ιστορία της.

Στα πέντε σετ και με την τελευταία φάση να αμφισβητείται από τους γηπεδούχους κρίθηκε ο φετινός τίτλος του Champions League.

Η Ζενίτ Καζάν αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να παραδοθεί στους χιλιάδες φίλους της Σκρα Μπελσάτοφ, που περίμεναν να δει την ομάδα τους να σηκώνει την Κούπα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και τους πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Οι Ρώσοι πήραν τη νίκη με 3-2, αν και βρέθηκαν πίσω με 2-1 σετ, κόντεψαν να χάσουν το ματς στο 4ο (τρία χαμένα match point για την Μπελσάτοφ) και βρέθηκαν πίσω με 5-1 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ.

Η άουτ επίθεση του Βινιάρσκι στη φάση που τέλειωσε το ματς αμφισβητήθηκε έντονα, με τους Πολωνούς να ζητούν επαφή στο μπλοκ. Την ώρα που οι γηπεδούχοι τα έλεγαν με τους διαιτητές, οι Ρώσοι έστηναν τρελό πανηγύρι στο τάραφλεξ, με τον Βλάντιμιρ Αλέκνο να… ίπταται στα χέρια των παικτών του, γιορτάζοντας το δεύτερο Champions League στην ιστορία του συλλόγου.

Μιχαΐλοφ και Βολκόφ ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για τους νικητές, ενώ από τη Σκρα 25 πόντους είχε ο Βλάζλι.

Τα σετ: 25-15, 16-25, 22-25, 26-24, 17-15.

Ζενίτ Καζάν (Αλέκνο): Απαλίκοφ 15 (7/14 επ., 3 άσοι, 5 μπλ.), Σιβοζέλεζ 5 (5/17 επ.), Βερμίλιο 3 (1/4 επ., 1 άσος, 1 μπλ.), Βολκόφ 17 (12/16 επ., 1 άσος, 4 μπλ.), Μπερέζκο 11 (10/16 επ., 1 μπλ.), Μιχαΐλοφ 20 (15/37 επ., 5 μπλ.), Ομπμοτσάεφ (λ- 56%), Πρίντι 3 (3/9 επ.).

Σκρα Μπελσάτοφ (Ναβρόσκι): Βλάζλι 25 (23/42 επ., 2 μπλ.), Πλίνσκι 9 (7/11 επ., 2 μπλ.), Κούρεκ 16 (12/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλ.), Φαλάσκα 4 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλ.), Βινιάρσκι 16 (14.26 επ., 2 μπλ.), Μόζντζονεκ 6 (5/7 επ., 1 άσος), Ζατόρσκι (λ- 68%), Κλος, Βοΐτσκι.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!