Η «Μαύρη Θύελλα» γκρέμισε τον Απόλλωνα από την κορυφή (photos)

Η Καλαμάτα ήταν πράγματι «Μαύρη Θύελλα» στη Ριζούπολη, αφού νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον γκρέμισε από την κορυφή του 1ου ομίλου της Football Leagu2, σε συνδυασμό με τη νίκη 2-0 του Πανηλειακού επί του Ρούβα.

Μετά από αυτή την επιτυχία, η ομάδα της Μεσσηνίας πήρε βαθμολογική ανάσα και πλέον ατενίζει το μέλλον με περισσή αισιοδοξία, για την εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία.
Το πρώτο ημίχρονο είχε ξέφρενο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να ανοίγει το σκορ στο 2΄και η Καλαμάτα να απαντάει με δύο γρήγορα γκολ!
Το γκολ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» πέτυχε ο Χανιώτης με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σταθόπουλου.
Στο 10΄ο Κωστής εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσιμικλής με προβολή, ισοφάρισε σε 1-1.
Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τριανταφυλλάκης βγήκε στην αντεπίθεση κι αφού απέφυγε τον Σταυριανό, από το ύψος του πέναλτι με σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας ανέβασε το ρυθμό του και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα για τα πρώτα 25 λεπτά, αλλά προσπάθησε με σέντρες και γεμίσματα να απειλήσει την εστία των φιλοξενούμενων, χωρίς επιτυχία.
Το παιχνίδι της προσφυγικής ομάδας ήταν προβλέψιμο, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Καλαμάτας να εξουδετερώνουν εύκολα τις όποιες επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων. Έτσι λοιπόν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Καλαματιανούς να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη και τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα να αποχωρούν με κατεβασμένα κεφάλια για τα αποδυτήρια.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πουλημάς από τον σύνδεσμο Κέρκυρας και βοηθοί του οι Μπαλής από την Κέρκυρα και ο Γουργιώτης από την Ανατολική Αττική.
Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Κρητικός, Κωνσταντίνου και Ρουμπαλάκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Σταυριανός, Τσουκαλάς, Κοροβέσης (86' Μπιλίτσης), Γρομητσάρης, Κισκαμπάνης, Κωνσταντίνου, Λαζανάς (46' Ζαχαρόπουλος), Διαμάντης, Χανιώτης, Καραδέμητρος, Τσιλιγκίρης (75' Κρουσταλέλης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταθόπουλος, Τσόπελας, Ρουμπουλάκος, Μπλέτσας (46' Πετρουζέλης), Κωνσταντόπουλος, Ψυχογιόπουλος, Τσαγκαράκης, Τσιμικλής (73' Δασκαλάκης), Κωστής (61' Αλεξανδρόπουλος), Τριανταφυλλάκης, Κρητικός.

Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι
Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"