Στα... χαλαρά ο Πανιώνιος, 2-0 τη Δόξα (photos+videos)

Έναν ευχάριστο απογευματινό περίπατο στη Νέα Σμύρνη έκανε ο Πανιώνιος, ο οποίος με δύο γρήγορα γκολ «καθάρισε» τη Δόξα Δράμας, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι «κυανέρυθροι», με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, μετά από αυτή επί του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, μπορούν να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία και άνεση το μέλλον τους στη μεγάλη κατηγορία. Αντίθετα, η ομάδα της Δράμας συνεχίζει να αγωνίζεται, έχοντας το βλέμμα της στη νέα σεζόν, η οποία -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- θα τη βρει στη Football League.

Από τη μία το επιθετικό πρόβλημα του Πανιώνιου στα τελευταία παιχνίδια και από την άλλη η καλή κατάσταση του Ντιμπαλά και η επιστροφή του Κούτσι από τιμωρία, ανάγκασαν τον Άκη Μάντζιο να προχωρήσει σε αλλαγή στο σύστημα της ομάδας.

Με δεδομένο ότι οι «κυανέρυθροι» αγωνιζόντουσαν στη Νέα Σμύρνη, ο Έλληνας τεχνικός παρέταξε τον «Ιστορικό» με σχήμα 4-4-2. Ο Μιχαηλίδης διατηρήθηκε κάτω από τα δοκάρια, οι Πιέρ και Σιόβας αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, έχοντας τους Αντούνιες (αριστερά) και Κούρντι (δεξιά) στα πλάγιά τους.

Τα δύο κεντρικά χαφ ήταν οι Σάμαρης και Όμο, ενώ ο Μενδρινός, ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε, έπαιξε ως δεξί χαφ και ο Αμπντουλάγιεφ ως αριστερό, με τους Ντιμπαλά και Κούτσι στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά, ο Μάκης Κατσαβάκης επέλεξε ένα κλασικό 4-3-3 για τη Δόξα Δράμας. Ο Ρόκα ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Μπριλάκης και Τριποτσέρης στο κέντρο της άμυνας, με τον Βέρτζο σε ρόλο δεξιού μπακ και τον Σικαλιά αριστερού.

Την τριάδα των χαφ αποτέλεσαν οι Αμπουμπακαρί, Κοβάσεβιτς και Ρούτσης, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κυβελίδης, έχοντας στα δεξιά του τον Κούμπρογλου και στα αριστερά του τον Αραβίδη.

Οι εντολές, αλλά και η επιθυμία του Άκη Μάντζιου, για ένα γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος, έπιασαν τόπο και ο Πανιώνιος, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά από το πρώτο σφύριγμα του Ζαχαριάδη, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς.

Μόλις στο 6' οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Αντούνιες, ο οποίος πανηγύρισε το γκολ με την... ψυχή του, πηγαίνοντας στους οπαδούς του Πανιώνιου και κάνοντας με τα χέρια του το σχήμα της καρδιάς.

Ο «Ιστορικός» δεν αρκέστηκε σε αυτό το γκολ και συνέχισε να πιέζει ψηλά τη Δόξα, η οποία έδειχνε να έχει πρόβλημα στο να κρατήσει την μπάλα. Έτσι, στο 11' ο Πανιώνιος είχε ακόμη μια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με την κεφαλιά του Σιόβα που, όμως, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων, το πέτυχε ο Ντιμπαλά, δύο λεπτά αργότερα, στο 13', όταν με ατομική ενέργεια και ωραίο πλασέ, έκανε το 2-0, που έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Μετά και το δεύτερο γκολ, ήταν εμφανές ότι ο Πανιώνιος έπαιζε με μεγαλύτερη άνεση, αλλάζοντας συχνές πάσες και επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του.

Η κακή εικόνα της Δόξας και το παθητικό της παιχνίδι, ανάγκασε τον Κατσαβάκη να προχωρήσει σε μια γρήγορη αλλαγή, καθώς στο 27' πέρασε στο γήπεδο τον Αγτζίδη, αντί του Μπριλάκη. Σαν να μην έφτανε η άσχημη απόδοση των «μαυραετών», στο 40' ήρθε και ο τραυματισμός του Σικαλιά, τον οποίο αντικατέστησε ο Ψυχογιός.

Παρά την υπεροχή του Πανιώνιου στο πρώτο ημίχρονο και τις αρκετές ευκαιρίες που είχε, δεν μπόρεσε να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ πριν την ανάπαυλα, ενώ μάλλον ο Κατσαβάκης θα τα έψαλλε στους παίκτες του για την εικόνα που είχαν στο πρώτο 45λεπτο.

Φουριόζος μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ που θα σιγούρευε τη νίκη και θα τελείωνε ουσιαστικά το παιχνίδι.

Μέχρι και ο Σιόβας βρήκε την ευκαιρία και τους χώρους να δείξει τα καλά στοιχεία τεχνικής κατάρτισης που διαθέτει, αν και κεντρικός αμυντικός. Όπως στο 54' με την εξαιρετική ατομική ενέργεια που έκανε, πριν τον προλάβει ο Ρόκα.

Το τελευταίο... χαρτί της ομάδας της Δράμας για να μπει και πάλι στο παιχνίδι μάλλον παίχτηκε και... κάηκε στο 65', όταν ο Μιχαηλίδης είπε «όχι» στον Κυβελίδη σε σουτ που έκανε ο τελευταίος μέσα από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά και αφού το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, ο Μάντζιος αποφάσισε να δώσει μερικές ανάσες στους παίκτες του ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος, προχωρώντας σε δύο αλλαγές (Ρόβας-Μιλοβάνοβιτς, αντί Σάμαρη-Ντιμπαλά), ενώ και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές κατέβασαν... ταχύτητα.

Έτσι, τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς και το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους «κυανέρυθρους» να πανηγυρίζουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_PANIONIOS_DOXA_180312{/akamai}

Παρακολουθήστε LIVE λεπτό προς λεπτό από το Onsports την εξέλιξη του αγώνα.

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!