Έσωσε την παρτίδα η ΑΕΚ στην Τρίπολη (photos+videos)

Τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 κατάφερε να αποσπάσει η ΑΕΚ από τον Αστέρα Τρίπολης, διατηρώντας τη μεταξύ τους διαφορά στους τέσσερις βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους Αρκάδες να προηγούνται στο 54’ με τον Ναβάρο, ενώ ο Λεονάρντο ισοφάρισε σε 1-1 στο 86’. Η Ένωση παρέμεινε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον Αστέρα, στη μάχη για την πεντάδα.

Ο Σάκης Τσιώλης αναγκάστηκε λίγο πριν από τον αγώνα να αλλάξει ελαφρώς τα πλάνα του, καθώς ο Πουλίδο ανέβασε πυρετό και αποκλείστηκε από την αποστολή με τον Κουρμπέλη να παίρνει τη θέση του στη βασική ενδεκάδα. Ο Νίκος Κωστένογλου από την πλευρά του παρέταξε την ΑΕΚ με την αναμενόμενη ενδεκάδα και την επιστροφή του Χοσέ Κάρλος. Στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης μπήκαν πιο δυνατά και επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων όπως έκαναν με τον ΠΑΟΚ, αλλά δε τους βγήκαν οι φάσεις.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 17’ έχασε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει με τον Χοσέ Κάρλος, αλλά ο Μπαντής απέκρουσε δύσκολα. Οι Αρκάδες απείλησαν στο 28’, όταν σε σουτ του Ράγιος, ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απειλήσουν από τα άκρα, με τους Ράγιος, Ναβάρο να εναλλάσσονται στα άκρα, ενώ από την ΑΕΚ οι Σιαλμάς και Λεονάρντο προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα, όπως και ο Χοσέ Κάρλος. Ωστόσο ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο εστίες δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Περόνε πέρασε στο παιχνίδι αντί του Σολάκη, ο οποίος δεν βοήθησε πολύ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Μπρέσκα πέρασε αντί του Ράγιος που ένιωθε ενοχλήσεις. Στο 51’ ο Μπρέσκα βγήκε σε θέση τετ-α-τετ μετά από ασίστ του Ουσέρο, αλλά ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε σωτήρια. Στο 54’ όμως ο Ροτζέριο βγήκε στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ναβάρο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια προσπάθησε να απαντήσει, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους, ενώ οι Αρκάδες δεν έχαναν την ευκαιρία να βγουν στην αντεπίθεση. Ο Κωστένογλου έριξε στη μάχη τους Φούντα και Κλωναρίδη, με τον πρώτο να κάνει το ντεμπούτο του στη Super League. Στο παιχνίδι πέρασε μετά από λίγο και ο Γκερέιρο, όμως η Ένωση παρουσίαζε προβλήματα στην ανάπτυξή της. Ο Αστέρας κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και προσπαθούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κωνσταντόπουλου.

Στο 86’ όμως ο Λεονάρντο έδειξε την κλάση του, καθώς μετά από πάσα του Κλωναρίδη πλάσαρε ιδανικά τον Μπαντή, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Γκερέιρο στο 88’ απείλησε, όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε σε κόρνερ, με το παιχνίδι να παίρνει άγρια… ομορφιά. Η ΑΕΚ πίεζε για το γκολ της νίκης, ενώ οι Αρκάδες προσπαθούσαν να βγουν από την άμυνά τους και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις αντεπίθεσης. Η τελευταία φάση του αγώνα έγινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το σουτ του Περόνε να μην βρίσκει στόχο.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ASTERAS_AEK_170312{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ.

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου