Ο Μαραθώνιος της Ιερουσαλήμ (photos)

Ο Κενυάτης Ντέιβιντ Τόνιοκ ήταν ο νικητής στο 2ο Διε8νή Μαραθώνιο δρόμο της Ιερουσαλήμ που έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες με κρύο και δυνατό αέρα.

Παρά τα αυστηρά μέτρα ασφαλείας χιλιάδες δρομείς συμμετείχαν στον αγώνα στον οποίο ο Τόνιοκ έκανε χρόνο 2 ώρες 19 λεπτά 52 δευτερόλεπτα, μπροστά από τον Αιθίοπα Γκουντέτα Μπιράτου και έναν Κενυάτη, τον Τζον Μουτάι.
Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Μιριέτ Ανάμο από την Αιθιοπία με 2 ώρες 48 λεπτά 48 δευτερόλεπτά, με δεύτερη τη Ρωσίδα Καμίλα Κανιπόβα και τη Λευκορωσίδα Αλένα Βιντίσκαγια.

H διαδρομή του Μαραθωνίου ήταν άκρως εντυπωσιακή καθώς οι δρομείς πέρασαν μέσα από μέρος της Παλαιάς Πόλης αλλά και από τα περισσότερα μνημεία της περιοχής. Κάποιοι κρατώντας σημαίας της Παλαιστίνης και του Ισραήλ έστειλε το δικό τους μήνυμα.

Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του