Ζωντανός στο παρά... δύο ο ΠΑΣ στη Λιβαδειά (photos)

Ο Λεβαδειακός τα βρήκε σκούρα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στον οποίο παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και να βελτιώσουν αισθητά τη θέση τους στον πίνακα της βαθμολογίας, αφού δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το 1-0 που πέτυχε ο Σουμπίνιο με πέναλτι στο 41΄, δέχτηκαν την ισοφάριση στο 88΄, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 91΄, με τον Ναπολεόνι για να πετύχουν το 2-1!

Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημίχρονου και στο τέλος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ του Κυργιάκου στο 88΄, παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό!

Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση των δύο ομάδων κυμάνθηκε σε επίπεδα κάτω του μετρίου.
Οι γηπεδούχοι πατούσαν μεν  καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι όμως που ήταν άνευ ουσίας, αφού σε πολλές περιπτώσεις, υπέπιπταν σε λάθη.

Οι γιαννιώτες, ακολούθησαν τους αντιπάλους τους, στις λανθασμένες επιλογές, χάνοντας ουκ ολίγες φορές την κατοχή της μπάλας, λόγω αβίαστων λαθών, γεγονός που συνέβαλλε στην διατήρηση του κακού θεάματος.

Ενώ η εικόνα του ματς δεν ήταν ικανοποιητική και τίποτε δεν έδειχνε πως κάποια από τις δύο ομάδες θα μπορούσε να σκοράρει, ήρθε η φάση του 41ου λεπτού, όταν ο Σουμπίνιο κέρδισε, αμφισβητούμενο από τον ΠΑΣ, πέναλτι σε ανατροπή του από τον Κώτσιο, το οποίο ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 1-0, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δείχνοντας πως ήταν διατεθειμένοι να ανατρέψουν το σε βάρος τους 1-0, κάτι που επιβεβαιώθηκε σε δύο περιπτώσεις.

Στο 60΄ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, την πολύ καλή κεφαλιά του Βίλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Τζημόπουλος επίσης με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία των γηπεδούχων.

Ο Λεβαδειακός μέχρι το 65΄ήταν περισσότερο θεατής στο παιχνίδι, έχοντας επικεντρώσει την  προσοχή στη διαφύλαξη του 1-0.
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι, και ανέλαβε  αρκετές πρωτοβουλίες, στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Λίγο έλλειψε μάλιστα να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 87΄, όταν ο Σουμπίνιο μετά από ατομική ενέργεια γύρισε την μπάλα μέσα από την περιοχή στο ύψος του πέναλτι, και ο Κόρμπος με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα, ωστόσο ήταν άμεση, αφού στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κυριάκος με σουτ από κοντά, ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, βρήκε της δύο ομάδες να ισόπαλες με σκορ 1-1, ένα αποτέλεσμα που αφήνει ευχαιρστημένους τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν ζωνατνοί στο παρά... δύο στη Λιβαδειά.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα

Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου