Ο παλιός είναι αλλιώς… Παναιτωλικός (photos+videos)

Με πρωταγωνιστή την… παλιοσειρά που ακούει στο όνομα Άγγελος Χαριστέας, ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε του Εργοτέλη με σκορ 2-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του στη Super League.

Ο διεθνής άσος της αγρινιώτικης ομάδας, ήταν όλα τα λεφτά στο κρίσιμο ματς με τους κρητικούς, αφού τους έβαλε μπροστά στο σκορ με ένα εκπληκτικό γκολ, ενώ κέρδισε και το πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Καμαρά, «σφραγίζοντας» την πολύτιμη νίκη!

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο ορεξάτος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ήταν δραστήριοι επιθετικά, χωρίς όμως να απειλήσουν την εστία του Τσενάμο.
Από το 20ο λεπτό και μετά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, και κατάφεραν να προηγηθούν στο 23΄, με ένα εκπληκτικό γκολ του Χαριστέρα, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Καβαουσάκη.

Η απάντηση των παικτών του Εργοτέλη, ήταν άμεση, όχι όμως ουσιαστική.
Στο 25΄ο Ολίσε από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Τσενάμο υποχρεώθηκε να παραχωρήσει κόρνερ, μετά από σουτ του Δάρλα.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου, δεν άλλαξε κάτι θεαματικά, κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους αγρινιώτες να προηγούνται 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ευτύχησε να πετύχει γρήγορα το 2-0 με το πέναλτι που κέρδισε ο Χαριστέας και εκτέλεσε εύστοχα ο Καμαρά, κάνοντας πιο εύκολο το έργο του για τη συνέχεια.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπούντιμιρ στο 65΄, αλλά η προβολή που επιχείρησε έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία του Τσενάμο. Ο Νίκος Καραγεωργίου, βλέποντας την ομάδα του βρίσκεται πίσω στο σκορ και να υστερεί στον επιθετικό τομέα, στο 69΄, πέρασε στον αγώνα τον Κατσικοκέρη αντί του Κυριακίδη.

Η έμπνευση του Καβαλιώτη τεχνικού ήταν απόλυτα δικαιολογημένη, χωρίς ωστόσο να τον δικαιώσει, αφού οι ποδοσφαιριστές του εξακολούθησαν στη συνέχεια του αγώνα, να μην βρίσκουν λύσεις, για να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Τάκη Λεμονή, διαχειρίστηκαν άριστα το υπέρ τους 2-0, το κράτησαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, πανηγυρίζοντας μια πανάξια νίκη που τους έδωσε βαθιές βαθμολογικές ανάσες.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{kultura}1_kydeom1n{/kultura}

Θυμηθείται λεπτό προς λεπτό την αναμέτηση από το onsports.

{kultura}1_vl5j5i3q{/kultura}

Οι προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Conference League «κρίνονται» στην COSMOTE TV
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 115 εκατομμύρια ευρώ από το Eurojackpot – Αύριο στις 21:00 η κλήρωση
Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»
NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς