Οκτώ… μαγικά βήματα προς το βάθρο

Οκτώ Έλληνες αθλητές έχουν καταφέρει να κατακτήσουν μετάλλιο στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων κλειστού στίβου.

Τα όνειρα των αθλητών πριν από μεγάλες διοργανώσεις είναι συνήθως… ακριβά. Περιλαμβάνουν πολύ χρυσό, λίγο ασήμι και μια δόση από χαλκό.

Ενίοτε (επειδή να… παραγγείλεις όνειρο δεν μπορείς) συνοψίζονται σε ένα απλό βηματάκι: τόσο μικρό, αλλά αρκετό να σε «απογειώσει» από το έδαφος και να σε «εκτοξεύει» στον μαγικό κόσμο του βάθρου. Εκεί, όπου οι Έλληνες αθλητές έχουν πατήσει οκτώ φορές στη μέχρι τώρα παρουσία της χώρας σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα κλειστού στίβου, από το 1985 έως σήμερα.

«We will always have Paris», δικαιούνται να λένε για τη διοργάνωση του 1997 στο Παρίσι τρεις Έλληνες αθλητές. Στην πόλη του φωτός, έλαμψαν τα άστρα του Χάρη Παπαδιά, ο οποίος κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στα 60 μ. (6.50), της επίσης «χρυσής» Κατερίνας Κόφφα (22.76) στα 200 μ. και του Λάμπρου Παπακώστα, που ήταν δεύτερος στο ύψος (2,32 μ).

Ο τελευταίος μάλιστα είναι ο πρώτος Έλληνας που κρέμασε δύο μετάλλια παγκοσμίων πρωταθλημάτων στο λαιμό του, καθώς της επιτυχίας του στο Παρίσι είχε προηγηθεί μία ακόμα δεύτερη θέση, στη διοργάνωση της Βαρκελώνης.

Δύο μενταγιόν στη συλλογή της έχει και η Ολυμπιονίκης του τριπλούν, Πηγή Δεβετζή: χάλκινο το 2004 στη Βουδαπέστη και ασημένιο στη Βουδαπέστη τέσσερα χρόνια αργότερα με πανελλήνιο ρεκόρ (15.00μ).
«Χρυσή» ήταν το 1999 στο Μαεμπάσι η Κατερίνα Θάνου, που τερμάτισε πρώτη στα 60 μ με 6.96, ενώ το 2004 στη Βουδαπέστη, ο Γιώργος Θεοδωρίδης ήταν τρίτος στο ίδιο αγώνισμα με 6.54.

Αυτοί που… άγγιξαν τα μετάλλια
Πέρα από τα μετάλλια, τη δική τους ιστορία στη διοργάνωση έχουν γράψει αθλητές που ήταν μεν συνεπής στα ραντεβού τους με την αφρόκρεμα του παγκόσμιου στίβου, δεν κατάφεραν ωστόσο να ανέβουν στο βάθρο.

Η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στο μήκος Νίκη Ξάνθου έχει πάρει μέρος σε συνολικά πέντε διοργανώσεις (95, 97, 99, 03, 04), τις περισσότερες από κάθε άλλο Έλληνα αθλητή, με καλύτερη θέση την 4η στο 1999 στο Μαεμπάσι (6,65 μ.)

Μία ανάσα από το βάθρο βρέθηκαν ακόμα ο Κώστας Κουκοδήμος το 1991 στη Σεβίλλη με άλμα στα 7,92 μέτρα και ο Λούης Τσάτουμας, ο οποίος με 8,10 μ. κατετάγη τέταρτος στο μήκος.

Η παρουσία στη Ντόχα
Την καλύτερη ελληνική παρουσία της 7μελούς αποστολής στο προηγούμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχας είχε ο Κώστας Φιλιππίδης, που πέρασε τα 5,65 μ. στον τελικό του επί κοντώ και κατέλαβε την τέταρτη θέση. Στον τελικό του αντίστοιχου αγωνίσματος των γυναικών πέρασε και η Νικόλ Κυριακοπούλου, η οποία όμως είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 4,30 μ., το αρχικό ύψος.

Τα υπόλοιπα μέλη της ελληνικής ομάδας περιορίστηκαν στην παρουσία τους στα προκριματικά, αφού δεν κατάφεραν να πάρουν πρόκριση στον τελικό.