Ο Μανδραϊκός πήρε την κούπα στην ΕΠΣΔΑ

Μεθυσμένη πολιτεία θυμίζει η Μάνδρα, μετά την κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣΔΑ από το καμάρι της, τον Μανδραϊκό!

Οι «κυανόλευκοι», στον Τελικό που έγινε την Τετάρτη (7/3) στο γήπεδο του Ασπροπύργου, επικράτησαν του Άτταλου με σκορ 5-0 και πήραν την κούπα στη Δυτική Αττική, για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.
Η ομάδα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη, που της χάρισε το δεύτερο κύπελλο ΕΠΣΔΑ στην ιστορία της.
Το συγκρότημα της Μάνδρας, κατάφερε να πετύχει δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, γεγονός που αιφνιδίασε τον Άτταλο, ο οποίος προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 5΄ ο Αργυρίου από θέση τετ α τετ, έκανε καθυστερημένα το σουτ, αλλά ο Παπακωνσταντίνου απέκρουσε την μπάλα.

Στο 10΄ ο Ραφτόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ο οποίος αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ  από το ύψος του πέναλτι,  στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Στο 12΄, ο Χειμωνίδης έκανε τη σέντρα, ο Ραφτόπουλος έπιασε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Παπακωνσταντίνου να παραχωρήσει κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Χέλης και ο Χειμωνίδης με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

Ο Μανδραϊκός ευτύχησε να πετύχει και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Χωραβάτης ως τελευταίος παίκτης έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας, την οποία πρόλαβε ο Αργυρίου και με κοντινό πλασέ παραβίασε την εστία του Παπακωνσταντίνου σημειώνοντας το  0-2.
Ο Άτταλος προσπάθησε να απαντήσει στο 23΄με τον Κουσίδη, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Μανδραϊκού, προσπάθησε να πλασάρει τον Τζουραμάνη ο οποίος είχε βγει έξω από την περιοχή του για να του κλείσει το οπτικό πεδίο, αλλά τελικά το σουτ που επιχείρησε ο πρώτος, έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 40΄ο Καραμπλάκας εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Τζουραμάνη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.
Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Μανδραϊκό να προηγείται με σκορ 2-0, έχοντας βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μανδραϊκός κατάφερε σχετικά  νωρίς να πετύχει και τρίτο γκολ, με το οποίο «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στο 57΄ο Κωνσταντινίδης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Άτταλου, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Χωραβάτη, και με πλασέ σε κενή εστία σημείωσε το 0-3.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ραπτόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, και από θέση τετ α τετ, έστειλε την μπάλα άουτ.
Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ραπτόπουλος έκανε την παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Αλημπάς, ο οποίος από κοντά σημείωσε το 0-4.
Στο 71΄ο Ραπτόπουλος ανέβασε τον δείκτη του γκολ σε 0-5, με κοντινό πλασέ, εκμεταλλευόμενος ολέθριο λάθος των αμυντικών του Άτταλου.
Στο 84΄ Ο Γεωργιάδης λίγο έλειψε να κάνει το 0-6, αλλά ο Παπακωνσταντίνου κατάφερε να αποκρούσει την μπάλα.

Στο 88΄ο Χέλης είχε σουτ στο δοκάρι.

Στο 90΄ο Τουρνάς σφράγισε το θρίαμβο του Μανδραϊκού, καθώς με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 0-6!

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, βρήκε τους παίκτες του Μανδραϊκού να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τροπαίου, μετά από μια επιβλητική νίκη (0-6), η οποία κατακτήθηκε με απόλυτα δίκαιο τρόπο, επί ενός σαφώς κατώτερου αντιπάλου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βάτσιος και βοηθοί του οι Δημόπουλος και Πρέντζας.

ΑΤΤΑΛΟΣ: Παπακωνσταντίνου, Χωραβάτης (46΄ Γκουτζούλας), Τζαφέρης, Δημούδης (70΄Πέγκος), Λογκαράκης, Μικρογιαννάκης, Γκελάι (70΄Ζιούπα), Αμίρ, Κατσίκης, Καραμπλάκας, Κουσίδης.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ: Τζουραμάνης, Παπουτσής, Γεωργιάδης Π., Χειμωνίδης, Χέλης, Κοχλιώτης (46΄Παπαπαναγιώτου), Τουρνάς, Κωνσταντινίδης, Αργυρίου (56΄Μαρκάκης), Αλημπάς, Ραπτόπουλος (72΄Αράπογλου).

•    Πριν την έναρξη του Τελικού, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του εκ των ιδρυτών της ΕΠΣ Δυτικής Αττικής, Γιάννη Μενεμενόγλου.

Χατζηαλέξης: «Εγώ απλά βοήθησα»

Κουστέρης: «Έχω παράπονα από τη νοοτροπία ορισμένων παικτών»

Χέλης: Ευχαριστούμε τον κόσμο»

Καραμπλάκας: «Μας αδικεί το σκορ»

Τζανόπουλος: «Ο κόσμος απόλαυσε το παιχνίδι»

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!