«Περίπατο» στη Δράμα ο Ολυμπιακός

Χωρίς να δυσκολευτεί στο παραμικρό, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΚΑΟΔ στη Δράμα με 73-55 και κράτησε τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν από το πρώτο λεπτό δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλαν τον ρυθμό τους, χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πάτησαν το παρκέ όντας αποφασισμένοι να παίξουν δυνατή άμυνα και να πάρουν από την αρχή μία διαφορά απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 18-10, ενώ στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φανούν ανταγωνιστικοί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρωθεί με 43-26.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψουν στον ΚΑΟΔ να μειώσει το σκορ και να μπει και πάλι στο… κόλπο της διεκδίκησης της νίκης. Η διαφορά που είχαν αποκτήσει εξάλλου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά μεγάλη, ώστε να τη διατηρήσουν στα ίδια επίπεδα. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-37, ενώ η τελευταία περίοδος απέκτησε χαρακτήρα διαδικαστικό. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην ήταν το ίδιος αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα, όσο ήταν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Έτσι η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να νικήσει σχετικά εύκολα τον ΚΑΟΔ εκτός έδρας με 73-55 και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-43, 37-57, 55-73.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 5, Καρύδας, Χαραλαμπίδης 10 (1), Αθηναίου 8 (2), Μίσελ 6, Χούμας, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 9, Ζάρας 8 (1), Μπάβτσιτς 2, Κακαρούδης 5, Μπένας.
ΟΛΥΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Άντιτς 9, Σπανούλης 9 (1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 13 (3), Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 8 (2).

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές