Έσπασε την κατάρα με Λαζαρίδη ο Άρης (photos+videos)

Μετά από 13 χρόνια ο Άρης κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε αγώνα κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, με 1-0, παραμένοντας για ένατο ματς αήττητος.

Ο Λαζαρίδης αποδείχτηκε ο χρυσός σκόρερ των «κίτρινων», ενώ η Ένωση τα έχει με την… τύχη της, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες με Λεονάρντο και Λυμπερόπουλο να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές ου Πορτογάλου έφεραν αποτέλεσμα, με τον Άρη να ισορροπεί το παιχνίδι και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Ο δυνατός αέρας δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων, ενώ χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ενδεκάδες. Βέβαια, για τον Άρη αξιοσημείωτη ήταν η επανεμφάνιση του Παπαστεριανού στο βασικό σχήμα μετά από πολύ καιρό. Αν και το πρώτο σουτ του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» έγινε από τον Νέτο, στη συνέχεια η ΑΕΚ πίεσε πολύ τον Άρη κι έχασε μια σειρά από κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά με τον Λεονάρντο και στη συνέχεια με τον Λυμπερόπουλο, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου είχε κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους και έχαναν σημαντικές στιγμές για να σκοράρουν.

Ο Άρης είχε χάσει τη μάχη στο κέντρο, καθώς οι παίκτες του έκαναν εύκολα το λάθος και οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ έφταναν με ευκολία μπροστά στον Βελλίδη, αλλά χωρίς να καταφέρουν να τον νικήσουν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μανουέλ Μασάδο άλλαξε πρόσωπα και σχήμα στον Άρη, προκειμένου να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας. Ο Ακόστα και ο Παπαστεριανός πέρασαν στο γήπεδο και το 4-4-2 του πρώτου μέρους έγινε 4-2-3-1, με τον Καστίγιο μοναδικό προωθημένο. Ο Κωστένογλου από την πλευρά του πέρασε τον Μπέλεκ αντί του Λυμπερόπουλου. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρος οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, ενώ οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές.

Οσο περνούσε η ώρα, ο Άρης πίεζε περισσότερο, κυρίως με τις ενέργειες του Ακόστα, που προκαλούσε προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Και στο 79’, ο Ουμπίντες εκτέλεσε το φάουλ και ο Λαζαρίδης με κεφαλιά νίκησε τον Αραμπατζή, κάνοντας το 1-0. Η Ένωση προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν βρήκε τους χώρους και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το Άρης-ΑΕΚ

Δείτε το γκολ του αγώνα

{kultura}1_2sklkpbd{/kultura}

{kultura}1_otgui5gz{/kultura}

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα