«Κράτησε» ο Φιλίππου τη νίκη

Στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας, ο Κωνσταντίνος Φιλίπππου πήρε μία ακόμα νίκη και ανέβηκε στην κατάταξη των Middleweights του UFC.

Άλλωστε, ο νικητής του ριάλιτι «The Ultimate Fighter 11», Court McGee αποτέλεσε το τρίτο «θύμα» του σε ισάριθμους αγώνες. Συνολικά, πλέον, ο Κύπριος μαχητής έχει επαγγελματικό απολογισμό νικών-ηττών, 10-2 και «δυνατή» θέση στα κιλά του σε παγκόσμιο επίπεδο.

Ο αθλητής από την Λεμεσό ήταν φανερά ανώτερος στους δύο πρώτους πεντάλεπτους γύρους και τιμώρησε σχεδόν ανελέητα τον αντίπαλό του. Εντούτοις δεν «καθάρισε» το ματς και υποχώρησε αγωνιστικά στον τρίτο γύρο. Τελικά οι κριτές αποφάσισαν ομόφωνα να του προσφέρουν τη νίκη με βαθμολογία 29-28.

Στο main event, ο Δανός Martin Kampann ανέτρεψε την ροή της αναμέτρησης πετυχαίνοντας guillotine choke στο τέλος του τρίτου γύρου! Έτσι πήρε μία σπουδαία νίκη που θα τον φέρει ψηλότερα στους Welterweights.

Στο UFC on FX 2 φιλοξενήθηκαν επίσης οι δύο ημιτελικοί του τουρνουά Flyweight, το οποίο θα αναδείξει τον πρώτο σχετικό πρωταθλητή του UFC. Οι Joseph Benavidez ήταν αυτος που εξασφάλισε την παρουσία τουε στον τελικό. Ο έτερος ημιτελικός κρίθηκε ισόπαλος με μερικές... ώρες καθυστέρηση και θα επαναληφθεί.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα του UFC on FX 2:

O Martin Kampmann (ΔΑΝ) κέρδισε τον Thiago Alves (ΒΡΑ) με υποταγή στο 4:12 του τρίτου γύρου.

Τουρνουά Flyweights (Ημιτελικά)
Ο Joseph Benavidez (ΗΠΑ) κέρδισε τον Yasuhiro Urushitani (ΙΑΠ) με ΤΚΟ στο 0:11 του δεύτερου γύρου.
Ο Demetrious Johnson (ΗΠΑ) κέρδισε τον Ian McCall (ΗΠΑ) με πλειοψηφική απόφαση των κριτών. (Η απόφαση άλλαξε, το ματς κρίθηκε ισόπαλο και θα επαναληφθεί)

Ο Κωνσταντίνος Φιλίππου (ΚΥΠ) κέρδισε τον Court McGee (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.
O James Te Huna (Ν.ΖΗΛ.) κέρδισε τον Aaron Rosa (ΗΠΑ) με ΤΚΟ στο 2:08 του πρώτου γύρου.
Ο Anthony Perosh (ΑΛΙΑ) κέρδισε τον Nick Penner (ΚΑΝ) με ΤΚΟ στο 4:59 του πρώτου γύρου.
Ο Steven Siler (ΗΠΑ) κέρδισε τον Cole Miller (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο Andrew Craig (ΗΠΑ) κέρδισε τον Kyle Noke (ΑΛΙΑ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο T.J. Waldburger (ΗΠΑ) κέρδισε τον Jake Hecht (ΗΠΑ) με υποταγή στο 0:55 του πρώτου γύρου.
Ο Daniel Pineda (ΗΠΑ) κέρδισε τον Mackens Semerzier (ΗΠΑ) με υποταγή στο 2:05 του πρώτου γύρου.
Ο Shawn Jordan (ΗΠΑ) κέρδισε τον Oli Thompson (ΒΡΕ) με ΤΚΟ στο 1:07 του δεύτερου γύρου.

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές
Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS