Νέος πρωταθλητής Lightweight στο UFC

Στη Σαϊντάμα της Ιαπωνίας... έφτασε ο Ben Henderson για να αναδειχθεί νέος πρωταθλητής Lightweight του UFC μέσω του UFC 144.

To συγκεκριμένο σόου επανέφερε μεν το κορυφαίο promotion αγώνων ΜΜΑ στη χώρα του «ανατέλλοντος ηλίου» μετά από δέκα χρόνια, αλλά φιλοξένησε επίσης σπουδαία ματς, όπως αυτό για τον τίτλο Lightweight. Ύστερα από πέντε συναρπαστικούς 5λεπτους γύρους, ο Henderson πήρε τον σχετικό τίτλο.

Άλλωστε ήταν ανώτερος του Frankie «The Answer» Edgar και έπεισε τους κριτές για αυτό ακριβώς. Από την πλευρά του, ο πρώην, πια, πρωταθλητής, απέδειξε για πολλοστή φορά πως έχει αντοχές, αλλά αυτές δεν αποδείχθηκαν... πάλι αρκετές.

Ακόμα, ο Ryan Bader χρησιμοποίησε μουσική... Darth Vader και επικράτησε του Quinton «Rampage» Jackson. Μπορεί ο νικητής του ριάλιτι «TUF 8» να στεναχώρησε τους οπαδούς του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή στην Ιαπωνία, αλλά απέδειξε, αν μη τι άλλο, πως αξίζει κάτι καλύτερο στους Light Heavyweights.

Στον αγώνα του Tim Boetsch με τον Yushin Okami καταγράφηκε μία από τις εντυπωσιακότερες ανατροπές στην ιστορία των μικτών πολεμικών τεχνών. Μπορεί ο Ιάπωνας πρώην πρώτος διεκδικητής των Middleweights να κυριάρχησε και να ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει «εντός έδρας», αλλά ο αντίπαλος του απέσπασε ένα ΤΚΟ στο 54ο δευτερόλεπτο του τρίτου γύρου ανατρέποντας με θεαματικό τρόπο τα εις βάρος του δεδομένα.

Τρεις σερί νίκες συμπλήρωσε ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής kickboxing, Mark Hunt, καθώς εξόντωσε σε 2:11 τον Cheick Kongo, ενώ ο Antony Pettis σημείωσε το νοκ άουτ της βραδιάς σε βάρος του Joe Lauzon. Από την πλευρά του, ο Jake Shields επανήλθε στις νίκες και ο Takanori Gomi έδειξε στοιχεία του... λαμπρού παρελθόντος του σε άλλον αγώνα του «γεμάτου» προγράμματος.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Ο Ben Henderson (ΗΠΑ) κέρδισε τον Frankie Edgar (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση και έγινε νέος πρωταθλητής Lightweight.
Ο Ryan Bader (ΗΠΑ) κέρδισε τον Quinton Jackson (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο Mark Hunt (Ν. ΖΗΛ.) κέρδισε τον Cheick Kongo (ΓΑΛ) με ΤΚΟ στο 2:11 του πρώτου γύρου.
Ο Jake Shields (ΗΠΑ) κέρδισε τον Yoshihiro Akiyama (ΙΑΠ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο Tim Boetsch (ΗΠΑ) κέρδισε τον Yushin Okami (ΙΑΠ) με ΤΚΟ στο 0:54 του τρίτου γύρου.
Ο Hatsu Hioki (ΙΑΠ) κέρδισε τον Bart Palaszewski (ΠΟΛ) με ομόφωνη απόφαση των κριτών.
Ο Anthony Pettis (ΗΠΑ) κέρδισε τον Joe Lauzon (ΗΠΑ) με νοκ άουτ στο 1:21 του πρώτου γύρου.
Ο Takanori Gomi (ΙΑΠ) κέρδισε τον Eiji Mitsuoka (ΙΑΠ) με ΤΚΟ στο 2:21 του δεύτερου γύρου.
Ο Vaughan Lee (ΒΡΕ) κέρδισε τον Norifumi Yamamoto (ΙΑΠ) με υποταγή στο 4:29 του πρώτου γύρου.
O Riki Fukuda (ΙΑΠ) κέρδισε τον Steve Cantwell (ΗΠΑ)  με ομόφωνη απόφαση των κριτών.
Ο Chris Cariaso (ΗΠΑ) κέρδισε τον Takeya Mizugaki (ΙΑΠ) με ομόφωνη απόφαση των κριτών.
O Issei Tamura (ΙΑΠ) κέρδισε τον Tiequan Zhang (ΚΙΝ) με νοκ άουτ στο 0:32 του δεύτερου γύρου.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ