Επεισοδιακή νίκη για ΑΕΚ

Σε έναν επεισοδιακό αγώνα, με την ένταση να κυριαρχεί, η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 93-84 του Περάματος.

Ο αγώνας, που ήταν στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Α2, στιγματίστηκε από διακοπή μισής και πλέον ώρας, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του, όταν φίλαθλος από την κερκίδα πέταξε αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να τον διακόψουν. Απειλήθηκε γενική σύρραξη μεταξύ παικτών, οπαδών και αστυνομίας, ενώ είχαμε επεισόδιο και ανάμεσα στον προπονητή του Περάματος, Κώστα Σορώτο, και τον αρχηγό της ΑΕΚ, Φώτη Βασιλόπουλο, με τον τελευταίο να κλοτσάει τον πρώτο και, φυσικά, να αποβάλλεται από τους διαιτητές.

Εκείνη την ώρα το σκορ ήταν 82-73 υπέρ της «Ένωσης», η οποία δεν επηρεάστηκε ούτε από τη διακοπή ούτε από την αποβολή του παίκτη της και, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό στα εναπομείναντα λεπτά, πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της. Στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε, ο Βασιλόπουλος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ είχε ακόμα 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Η ένταση δεν έλειψε σε κανένα σημείο του αγώνα, είναι χαρακτηριστικό πως οι δύο ομάδες αγωνίζονταν από το πρώτο ημίχρονο με έναν παίκτη λιγότερο στη σύνθεσή τους, καθώς αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ οι Μάρκο Μιλίσεβιτς από τους γηπεδούχους και Βαγγέλης Σκλάβος από τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλανδρής, Σκούτας.
Δεκάλεπτα: 27-19, 45-36, 65-63, 84-93.
Πέραμα (Σορώτος): Δελής 2, Καπινιάρης 12, Μίχαλος 6, Τσαρουχάς 14 (3), Μιλίσεβιτς 4, Κορωνίδης 9 (3), Τραφαλής 8, Σκούταρης 16 (3), Πασχάλης 13.
ΑΕΚ (Καραγιάννης): Νοέας 10, Βασιλόπουλος 22 (3), Τζόλος 2, Κούρτης 16 (2), Σιαμανδούρας 5, Μάντζαρης 11 (2), Σκλάβος 4, Δέσπος 15, Φαλέκας 8.

NBA: Ισόβιος αποκλεισμός στον Πόρτερ για παράνομο στοιχηματισμό!
Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης "έκλεψε" την πρόκριση στην Αγγλία!
Θλίψη στον ελληνικό στίβο: Πέθανε ο Κώστας Ηλίας
Champions League: Στα ημιτελικά η Μπάγερν Μονάχου