Φιλική… ήττα για Απόλλωνα Καλαμαριάς

Σε φιλικό αγώνα η Λίτεξ Λόβετς επικράτησε του Απόλλωνα Καλαμαριάς με το «βαρύ» 4-0 στο πλαίσιο της προετοιμασίας της βουλγαρικής ομάδας για το πρωτάθλημα που ξεκινάει τις προσεχείς μέρες.

Οι δύο ομάδες είχαν την δυνατότητα να δοκιμάσουν πρόσωπα και καταστάσεις ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων τους. Στα δυσάρεστα του ματς ο τραυματισμός του Χρήστου Νάιντου ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο. Στο αγωνιστικό κομμάτι η διαφορά των δύο ομάδων ήταν φανερή καθώς τις χωρίζουν αγωνιστικά δύο κατηγορίες. Μόλις στο 12’ ο Νικάσιο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το ημίχρονο έκλεισε με το «εύθραυστο» 0-1. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα ήταν στο 52’ με τον Μουρατίδη να σουτάρει αλλά η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 56’ ο Σβέτκοβ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του κάνοντας το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα στο 61’ ο Βαγιούσι πρόσθεσε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ για το 3-0. Στο 70΄ ο Χαλιμπάκης προσπάθησε να απαντήσει και να μειώσει στο σκορ αλλά ούτε αυτός κατάφερε να βρει δίχτυα. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Τοντόροβ στο 84’. Να σημειωθεί πως η βουλγαρική ομάδα αγωνίστηκε στο ματς με δύο διαφορετικές ενδεκάδες, μία σε κάθε ημίχρονο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Καλογεράκης (46 Μπαντής), Σακκάς (46 Σκέμπης), Νάιντος (43 Ευθυμιάδης, λόγω τραυματισμού), Λουιζίδης (46 Καραντασιάδης), Sullivan (46 Καραπατσακίδης), Καϊάφας (75 Ηρακλής), Παρμαξίδης (46 Δεμιρτζόγλου), Χατζί (46 Παντελιάδης), Χαλιμπάκης (46 Μωυσιάδης λόγω τραυματισμού, 69 Σαββαΐδης), Λιόνης (46 Ανδρεάκος), Μουρατίδης (59 Χαλιμπάκης λόγω τραυματισμού, 71 Τσιμόπουλος)

ΛΙΤΕΞ ΛΟΒΕΤΣ: Πιργκόβ, Ζάνεβ, Μποντούροβ, Ποπόβ, Μιλάνοβ Ιλία, Μιλάνοβ Γκεόργκι, Γιάνεβ, Σαντινιο, Νικάσιο, Ιβάνοβ, Σβετάνοβ.

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Αλεξάντροβ, Τοντόροβ, Γιός, Ίτουα, Μποζίκοβ, Ντίντσεβ, Βαγιούσι, Ρουμένοβ, Σβέτκοβ, Κονσταντίνοβ, Σμιρνόβ, Σντράβσεβ.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη