Με αύρα... Σολάκη ο Αστέρας φουλ για Κύπελλο! (photos)

Στους «τέσσερις» του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας 1-0 της Κέρκυρας, δια ποδός Σολάκη.

Σε ένα βαρύ γήπεδο από την συνεχή βροχή στην Τρίπολη, οι Αρκάδες πήραν τη νίκη με γκολ του αγέραστου Σολάκη στο 44’, ενώ οι Φαίακες απείλησαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αστέρας θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο σε διπλούς αγώνες στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης και θα διεκδικήσει την ιστορική… παρουσία του στον τελικό, όπως επιτακτικά ζητούσαν οι οπαδοί του.

Με τις καλύτερες δυνατές ενδεκάδες παρατάχθηκαν Αστέρας Τρίπολης και Κέρκυρα για να διεκδικήσουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Και οι δύο ομάδες έχουν αρκετές απουσίες, ωστόσο η αγωνιστική απραξία του Σαββατοκύριακου έδωσε τη δυνατότητα στους προπονητές να χρησιμοποιήσουν τις καλύτερες δυνατές λύσεις. Και το παιχνίδι από το ξεκίνημα είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή και τις ευκαιρίες. Οι Φαίακες ήταν αυτοί που απειλούσαν με μεγαλύτερες αξιώσεις τα καρέ του Μπαντή.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν όμως σταθερός, σε αυτή τη δεύτερη συμμετοχή του, ύστερα από το ματς Κυπέλλου με την Προοδευτική. Οι Γραμμόζης, Αγρίτης έφταναν με σχετική ευκολία στα καρέ των γηπεδούχων, πιέζοντας για το γκολ. Στο 26’ ο Αγρίτης από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαντή. Για περίπου ένα τέταρτο η Κέρκυρα πολιόρκησε την εστία του Αστέρα, έχοντας κερδίσει τη μάχη στον χώρο του κέντρου.

Οι Αρκάδες ανέβασαν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σουτ του Μπρέσκα στο 35’ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αναστασόπουλος. Στο 41’ κεφαλιά από κοντά του Χουανίτο ήταν άστοχη, ενώ στο 44’ ο Ροτζέριο μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γραμμόζη, όμως ο διαιτητής δεν καταλόγισε την παράβαση. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Σολάκη ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα μέσα στο γήπεδο και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ. Αντίθετα η Κέρκυρα είχε περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο, βγαίνοντας μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους Αρκάδες να προσπαθούν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αν και στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Χάβι Γκράθια ανέβασαν την απόδοσή τους, κυνηγώντας ένα γκολ, ωστόσο το 1-0 υπέρ του Αστέρα διατηρήθηκε ως το τέλος.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Αστέρας Τρίπολης - Κέρκυρα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;