Ονειρική Νάπολι, 3-1 την Τσέλσι!

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τη Νάπολι στο «Σαν Πάολο» που επικράτησε 3-1 της Τσέλσι και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League.

Ο ενθουσιασμός που επικρατούσε στη Νάπολη για την αναμέτρηση της τοπικής ομάδας με την Τσέλσι για τους «16» του Champions League. Αυτός ο ενθουσιασμός πέρασε και στον αγωνιστικό χώρο του «Σαν Πάολο» με τα αποτελέσματα να είναι εντυπωσιακά. Η Νάπολι διέλυσε την Τσέλσι με 3-1, έχοντας μάλιστα και ευκαιρίες να πάρει ακόμα μεγαλύτερη νίκη.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους «παρτενοπέι», όταν ο Καβάνι βρέθηκε απέναντι στον Τσεχ με το σουτ του να αποκρούεται. Ωστόσο, η Τσέλσι ήταν αυτή που «πάγωσε» το γήπεδο, καθώς στο 27’ ο Καναβάρο έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Μάτα με ωραίο πλασέ να ανοίξει το σκορ για τους «μπλε».

Από εκεί και πέρα όμως, υπήρξε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Νάπολι. Στο 38’ ο Λαβέτσι έκανε πολύ ωραία ενέργεια και αφού βρέθηκε έξω από την περιοχή της Τσέλσι, με πολύ ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε με την ισοπαλία στα αποδυτήρια, μίλησε ο Καβάνι. Ο Ινλέρ έκανε τη σέντρα και ο Ουρουγουανός επιθετικός με το… στήθος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες δεν είχαν αρκετές ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να δικαιώνονται στο 65’ όταν ο Καβάνι έδωσε έτοιμο γκολ στον Λαβέτσι με τον Αργεντινό επιθετικό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα και να δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι, θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα, καθώς μετά από φάση διαρκείας, ο Μάτζιο έκανε το σουτ με τον Κόουλ να σώνει πάνω στη γραμμή, γλιτώνοντας τα χειρότερα για την ομάδα του.

Πλέον, η Τσέλσι καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι στον πάγκο της θα βρίσκεται ο Αντρέ Βίλας Μπόας, ο οποίος φαίνεται να χάνει μία από τις τελευταίες του ευκαιρίες για να παραμείνει στον πάγκο των «μπλε».

Το Onsports σας μεταφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης: Νάπολι – Τσέλσι.

Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!
Γουέστ Χαμ: Θέλει «βόμβα» με Μουρίνιο