Λαμπάδα παραμονής στη Δόξα η Κέρκυρα (photos+videos)

Η Κέρκυρα έφτασε στον πολυπόθητο στόχο της, που ήταν η κατάκτηση της δεύτερης νίκης επί της Δόξας Δράμας, λίγες ημέρες μετά από αυτή στο Καυτανζόγλειο (1-0 με γκολ του Αγρίτη στις 15 Φεβρουαρίου) και πλέον κάνει όνειρο παραμονής στη Super League.

Οι Φαίακες , κατάφεραν να υποτάξουν τους «μαυραετούς» με σκορ 3-1, όχι όμως με εύκολο τρόπο, αφού στο δεύτερο ημίχρονο τα βρήκαν… σκούρα, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 2-0 και 3-1.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι νησιώτες θα πρέπει να ανάψουν… λαμπάδα στη Δόξα Δράμας, αφού με τους έξι βαθμούς που κατάφεραν να πάρουν στα μεταξύ τους παιχνίδια, πήραν βαθιά ανάσα και μεγάλη ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να είναι παρατηρητές στο παιχνίδι.
Οι Φαίακες, ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας ρυθμό και συνεχή κυκλοφορία της μπάλας.
Οι Ερίθε και Οσμάν είχαν αναλάβει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, γεγονός που δεν επέτρεπε στους αντιπάλους τους να βρίσκουν διαδρόμους προς την εστία του Γκαλίνοβιτς.
Οι μεγάλες φάσεις ωστόσο έλειπαν από το ματς, κάτι που εξυπηρετούσε τους γηπεδούχους, από τη στιγμή που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωάννου στο 20’.
Από την άλλη πλευρά, η αδυναμία των Δραμινών να απειλήσουν  τους αντιπάλους τους και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια ήταν εμφανής, αφού μόλις στο 40΄είχαν κατέγραψαν στο ενεργητικό τους μια αξιόλογη φάση, όταν ο Αραβίδης, επιχείρησε σουτ με καλές προϋποθέσεις, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Η Κέρκυρα θα μπορούσε να είχε βάλει τα θεμέλια για την κατάκτηση της νίκης λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Ιωάννου με κεφαλιά σε κενή εστία, δεν κατάφερε να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ότι δεν κατάφερε ο επιθετικός των Φαιάκων στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, το πέτυχε στο 51΄με σουτ έξω από την περιοχή, κάνοντας το 2-0.
Ο Μάκης Κατσαβάκης, στην προσπάθειά του να τονώσει την επιθετική γραμμή της ομάδας του, στο 57΄έβαλε στον αγώνα τον Κουμπρόγλου και έξι λεπτά αργότερα, η Δόξα Δράμας κατάφερε να μειώσει σε 2-1.
Οι «μαυραετοί» στη συνέχει αναθάρρησαν και προσπάθησαν να πιέσουν τους γηπεδούχους, αλλά οι Φαίακες πρόλαβαν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ σε 3-1 στο 75΄, με δυνατό σουτ του Αγρίτη μέσα από την περιοχή και να τους… κόψουν τα φτερά.
Η Δόξα ωστόσο, απάντησε τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Κουμπρόγλου σε κενή εστία, κατάφερε να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
Το τελευταίο 15λεπτο κάθε άλλο παρά ομαλά κύλησε για την Κέρκυρα, αφού η Δόξα πίεσε για να πετύχει και δεύτερο γκολ, κάτι που τελικά δεν κατάφερε, δίνοντας το δικαίωμα στους Φαίακες να πανηγυρίσουν με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης μια πολύ σημαντική νίκη.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_KERKYRA_DOKSA_190212{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση από το onsports.

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια