Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-0 σετ στο νοκ άουτ παιχνίδι για το Κύπελλο και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού με εξαίρεση το τρίτο σετ, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με 3-0 από τον Ηρακλή Κηφισιάς και παράλληλα το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το νοκ άουτ παιχνίδι της προημιτελικής φάσης στη διοργάνωση έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη, με την γηπεδούχο ομάδα να έχει το… πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στο μόνο σημείο που οι φιλοξενούμενες… αντιστάθηκαν ήταν στο τρίτο σετ, όταν ο Ηρακλής Κηφισιάς προηγήθηκε με 23-20 αλλά η είσοδος της Σοφίας Κοσμά στον αγώνα έπαιξε καταλυτικό ρόλο, αφού με το σερβίς  «χάλασε» την υποδοχή των αντιπάλων της και οδήγησε την ομάδα του Πειραιά στην «καθαρή» νίκη και στην πρόκριση.

Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 21 Μαρτίου και ο τελικός στις 7 Απριλίου.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος) : Σίμανιτς 14, Γιακουμή 8, Καβαθά 5, Νοσέκοβα 12, Χριστοδούλου 7, Τένεβα 14/ Μπουζουνιεράκη λ. 29% λ. , Δηλαβέρη λ., Κοσμά.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦ. (Κόβασιτς): Καραγκούνη 5, Διώτη 10, Ιβάνοβα 10, Γιώτα 5, Λαμπρούση 5, Μπιόλο 2/ Ρόγκα λ. υποδ. 50% Κουντουρά 3, Καβαδια 3, Βλατάκη, Βαρουδάκη 4.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος